Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС

Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС

Европейската комисия ще предложи нов данък върху големите компании, опериращи в Европа, като част от усилията за създаване на нови потоци от независимо финансиране за общия бюджет на ЕС от повече от 1 трилион евро, предаде „Файненшъл таймс“.

Така нареченият „корпоративен ресурс за Европа“, очертан в проект на предложение на Европейската комисия, ще бъде представен следващата седмица, но се нуждае от единодушна подкрепа от държавите членки, за да влезе в сила.

Годишният данък ще се прилага за всички компании с оборот над 50 милиона евро, след като се вземат предвид субсидиите и данъците, което ЕС определя като „нетен оборот“.

Всички големи компании, опериращи в Европа, ще бъдат обхванати от данъка, независимо къде се намира седалището им, а система за категоризация ще изисква по-високи вноски от групите с най-високи нетни приходи, предвижда проектът.

Други мерки за увеличаване на приходите, които ще бъдат представени следващата седмица, включват поемането от ЕС на дял от по-високите акцизи върху тютюна, такса за нерециклирани електронни отпадъци и такса за обработка на пакети, поръчвани чрез платформи за електронна търговия, на дълги разстояния – данък, който ще засегне главно вноса от Китай.

Комисията редовно предлага нови данъци в цяла Европа, когато предлага седемгодишния бюджет на ЕС, но мерките – като например данък върху финансовите трансакции, често не успяват да си осигурят подкрепа.

Такъв е и примерът с т. нар. дигитален данък, от който ЕК в крайна сметка се е отказал на фона на продължаващите търговски преговори със САЩ. Данъкът щеше да засегне най-силно американските технологични компании като Apple и Meta, в резултат на което той бе чест обект на критики от администрацията на президента Доналд Тръмп. Според „Политико“ ЕК е премахнала данъка от списъка с предложени ставки за следващата седемгодишна бюджетна рамка на ЕС за периода 2028-2034 г.

Изглежда, че комисията е изключила и няколко други варианта за събиране на приходи, които се разглеждат, включително спорен данък върху въглеродните емисии върху отоплението на жилища и автомобилния транспорт, събиране на входни такси от новата гранична система на ЕС.

В същото време Брюксел твърди, че безпрецедентният характер на новите разходни нужди на ЕС – от покриване на амбициите за отбрана до нарастващи лихви по дълга, изисква по-радикален данъчен подход. Но амбициите му за по-голям бюджет отдавна срещат съпротива от страни като Германия, Холандия, Австрия, Финландия, Швеция и Дания, които са нетни вложители в бюджета.

Плановете за данък вероятно ще разгневят корпоративна Европа в момент, когато компаниите вече се борят с бавен икономически растеж и високи разходи за енергия.

На този фон главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди европейските бизнес лидери, че техните компании „губят“ от американските и китайските си конкуренти.

Бюджетът на ЕС, традиционно около 1 процент от брутния национален доход на блока, или приблизително 1 трилион евро, се финансира до голяма степен от национални вноски, но включва и независими източници на приходи, включително мита и данък добавена стойност.

Комисията иска да преразгледа и потенциално да увеличи тези съществуващи приходи, като например мита, продажбата на разрешителни в рамките на пазара за търговия с въглеродни емисии на блока, такса върху вноса с високо съдържание на въглерод и такса върху нерециклирани пластмасови отпадъци, която ще се увеличи от 80 цента на килограм, според проекта.

Сумите, които ще бъдат събрани, остават в „скоби“ в проекта, което предполага, че те все още трябва да бъдат договорени в рамките на комисията. Предложението ще бъде официално обявено в сряда, заедно с плановете за разходи в следващия седемгодишен бюджет на ЕС.

Проектът не е окончателен и все още може да се промени, предупредиха длъжностни лица. Говорител на комисията е отказал да коментира предложенията в проекта.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Франция оправда блогърите, които твърдяха, че Бриджит Макрон е мъж със сменен пол
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Шефът на Nvidia Дженсън Хуан изравни Уорън Бъфет по богатство
Джейми Даймън с остро послание към Европа: Вие губите!
Производителят на медицинските роботи da Vinci открива завод за 42 млрд. евро в Първомай
Британска суперяхта за 80 млн. паунда изгоря за 5 часа в елитния френски курорт Сен Тропе
Неизвестно за известните: The Doors дават името, а Ерик Клептън е първият клиент на най-музикалното кафене в света
Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли