Бруно льо Мер: ЕС не споделя подхода на САЩ към Китай

Бруно льо Мер: ЕС не споделя подхода на САЩ към Китай

Бруно льо Мер: ЕС не споделя подхода на САЩ към Китай

Европейският съюз не споделя вижданията на Съединените щати, когато става въпрос за противопоставяне на Китай, заяви пред Си Ен Би Си френският министър на финансите Бруно льо Мер.

По време на панел от Световния икономически форум в Давос, посветен на икономическите перспективи, Льо Мер каза, че „ в световната игра Китай не може да бъде извън отбора - той трябва да е част от него“.

„Ние не искаме да се противопоставяме на Китай. Ние искаме да се ангажираме с Китай и искаме Китай да се подчинява на същите правила като всички. Това е нашата политика“, добави той.

Съединените щати възприеха конфронтационен подход с Китай, особено що се отнася до технологичния сектор. Европейският съюз обаче се стреми да намери баланс между политическото си приятелство със САЩ и икономическите си връзки с Китай.

Въпреки че европейски служители определиха Китай е стратегически съперник, те също признават, че искат да развият търговски връзки с Пекин и да работят заедно по борбата с изменението на климата.

Данните от европейската статистическа служба показват, че Китай е бил третият по големина партньор за износ на стоки от ЕС през 2021 г. и най-големият партньор за внос.

Има информация, че президентът на Франция Еманюел Макрон планира пътуване до Китай през следващите седмици, за да обсъди енергетиката и търговията, както и по-широките последици от руската инвазия в Украйна.

Макрон и Льо Мер министър често призовават за повече координирани действия на европейско ниво, за да може регионът да се утвърди като трета сила на световната икономическа сцена.

За Льо Мер това означава да критикува индустриалната политика на САЩ, за която той твърди, че се насочва към глобализация в китайски стил с масивни субсидии под формата на Закона за намаляване на инфлацията.

Льо Мер каза, че ЕС трябва да има „двупистов подход“ в отговора си на законодателството в областта на климата, като едновременно изисква отстъпки и разработва свои собствени мерки.

„Очакваме някои отстъпки от нашите американски приятели, но има и друг начин, който е да се въведе един вид европейски закон за намаляване на инфлацията“, каза Льо Мер. „Времето е от съществено значение: трябва да бъдем по-независими“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ