Една трета от младите в Европа търсят информация за психичното здраве
Една трета от младежите в ЕС проявяват повишен интерес към тематиката, свързана с психичното здраве. Това става ясно от нов доклад на ЕС, съставен въз основа на данни от специално създадената от ЕК гласова платформа, където младите хора могат да бъдат изслушани и помолени да споделят своите виждания, притеснения и идеи. От всички гласове, записани в категорията „Здраве, благосъстояние и спорт“, става ясно, че една трета от младите хора използват платформата, за да изискват повишаване на осведомеността за психичното здраве и безпроблемен достъп до специалисти по психично здраве. ЕС.
Изследването анализира как европейските страни се справят с предизвикателствата пред психичното и емоционално благополучие на младите хора, катализирани от ковид пандемията. То е част от усилията на Европейската комисия за подобряване на психичното здраве и намаляване на стигмата върху проблемите с него. Наред с усилията на държавите членки, като България, Европейската комисия обяви 2022 г. за Европейска година на младежта, като признание за жертвите, които младите хора направиха по време на пандемията от COVID-19. Проучване на Флаш Евробарометър за май 2022 г. показва, че според младите хора в 16 от 27-те държави членки подобряването на младежкото психично и физическо здраве е най-важният приоритет за Европейската година на младежта. Европейските страни са приели проактивен подход за справянето с предизвикателствата при психичното здраве на младите хора по време на пандемията. Една от най-често използваните мерки беше подсилването на психологическата подкрепа в учебните заведения, увеличаване на броя на психолозите и съветниците, обучение на персонала на учебното заведение, за да разпознава признаците на психичното разстройство и да се справя с тях.
В България 70% от хората с психични проблеми не получават адекватна грижа. По данни на СЗО този проблем ще продължи да се задълбочава и през 2030 г. се очаква той да се превърне в причина номер 1 за намаляване трудоспособността на българите. Тежките психични разстройства са 19,5% от всички заболявания, честите психични разстройства са 14,54%, тревожните разстройства са 8,4%, а голямото депресивно разстройство е 6,2%, сочат данни на „Барометър на депресията“ в ЕС.
„Всички ние полагаме големи грижи за емоционалното благосъстояние на нашите младежи. След пандемия и в условията на война в Европа този доклад за психичното здраве на младите хора идва в правилния момент. За мен е удоволствие да видя, че държавите-членки на ЕС приемат сериозно това предизвикателство и са определили мерки за подпомагане на младите хора, особено в учебните заведения. Тези усилия трябва да продължат, за да се даде възможност на младите хора да се развиват добре, сега и през идните години, а Комисията винаги ще бъде тук, за да им осигури помощ.“ Това заяви Мария Габриел, комисар, отговарящ за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.
Европейската година на младежта 2022 г. бе стартирана от Европейската комисия като „година, посветена на стойността на младите хора, които са посветили толкова много на другите“, както бе обявено от председателя фон дер Лайен°в речта за състоянието на Съюза през 2021 г. Ето защо това е година, посветена изцяло на младежта, която има за цел да мобилизира, да насърчава и обогатява младите хора с нови възможности и нови начини за участие и поемане на активна гражданска роля в обществото.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.