ЕК се прицели в купувача на активите на Yettel в първата си проверка за чуждестранни субсидии
Телекомуникационната сделка на стойност няколко милиарда евро, в която участва купувач от Обединените арабски емирства ще е първата проверка на ЕК по новия регламент за чуждестранните купувачи на активи на ЕС.
В условията на засилване на контрола върху чуждестранните инвестиционни потоци тази седмица Европейската комисия ще започне официална задълбочена проверка на предложеното от компанията e& придобиване на телекомуникационните активи на чешката група PPF в България, Унгария, Сърбия и Словакия, съобщава Financial Times.
Изданието се позовава на трима, пряко запознати със случая източници, според които разследването ще започне още днес.
Телекомуникационната група Emirates Telecommunication Group Company (e&), която преди това беше известна като Etisalat и чийто мажоритарен собственик е правителството на ОАЕ, сключи сделка за закупуване на активите на PPF в България, Унгария, Сърбия и Словакия на стойност 2,2 млрд. евро през август миналата година. У нас, както и в Унгария и Сърбия, сделката, която получи одобрението на националните регулатори касае активите на телекомите под бранда Yettel, а в Словакия – на компанията от същия сектор O2.
ЕК смята, че базираната в Абу Даби компания е осъществила сделката с държавни субсидии, което е нарушение на правилата на единния пазар. Обект на проверката ще е дали държавното финансиране няма да се окаже фактор за нелоялна конкуренция от страна на e&.
За да започне задълбочена проверка от този вид, Комисията трябва да открие признаци за субсидии, които биха изкривили пазара, заявиха хора, запознати с разследването.
Очаква се Etisalat да поддържа категорично позицията, че не е получавала държавна подкрепа от ОАЕ.
За разлика от страните-членки на ЕС, чуждестранните купувачи на активи не бяха били обект на действащите в блока ограничения спрямо държавните помощи, които биха могли да осигурят финансови предимства на национални компании.
Регламентът на ЕС за чуждестранните субсидии беше приет миналата година, за да се гарантира, че когато купуват европейски активи, компаниите извън блока също избягват да се ползват от нелоялни предимства, осигурявани от правителства, които разполагат с достатъчно финанси като Китай например.
До момента делата, образувани по режима на чуждестранните субсидии, са насочени само срещу китайски дружества в ситуации, свързани с участие в търгове за обществени поръчки или с преки субсидии. Проверката на Etisalat ще бъде и първият случай, в който ЕС използва правомощията си, за да провери придобиването на активи, припомня Financial Times.
Миналия месец двама китайски кандидати се оттеглиха от търг за доставка на соларен парк в Румъния, след като Брюксел започна задълбочено разследване на двата консорциума, участващи в търга.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.