ЕС може да наложи санкции на китайски компании

ЕС може да наложи санкции на китайски компании

ЕС се готви да наложи за първи път санкции срещу компании от Китай и няколко други страни, сред които Сърбия, Турция и Индия, заради това, че помагат на Русия да заобиколи санкциите и да закупи стоки с двойна употреба, казаха няколко дипломати пред Brussels Playbook на POLITICO.

Откакто китайският президент Си Дзинпин и руският Владимир Путин обявиха „приятелството без граници“ между техните диктатури, се натрупаха доклади – включително това разследване на POLITICO – за това как Китай помага на Русия за незаконното нахлуване в Украйна.

Сега Брюксел се готви да санкционира четири китайски организации, за които смята, че помагат на Кремъл да купува европейски стоки с двойна употреба, според проект на предложението. Двама висши дипломати потвърдиха плановете пред Playbook, които бяха съобщени по-рано от Bloomberg.

Блокът иска да финализира 13-ия пакет от санкции срещу Русия преди 24 февруари, което ще отбележи две години от нареждането на Путин за пълномащабно нахлуване в Украйна. Европейската комисия също така призова националните правителства да предприемат „съгласувани действия“ за затягане на прилагането на санкциите.

Председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел уведоми Си Дзинпин на Срещата на върха в Пекин през декември, че Европа е съставила списък на компании, заподозрени в доставка на стоки с двойна употреба - които могат да имат както военна, така и гражданска употреба - на Русия.

Ако страните от ЕС се съгласят да включат четирите имена в списъка на блока със санкции за двойна употреба, на европейските фирми ще бъде забранено да работят с тези компании. Playbook за първи път съобщи за планове за санкциониране на няколко китайски компании, които са помогнали на руската военна машина миналата година.

Кой друг е в списъка 

Също така в списъка са една компания в Казахстан, една в Тайланд, една в Турция, една в Шри Ланка, една в Индия и една в Сърбия, както и още 11 юридически лица в Русия, за общо 21 нови обяви.

В опит да спре военната икономика на Москва да произвежда дронове, танкове и управляеми ракети, ЕС и съюзниците от Г-7 забраниха на собствените си компании да изнасят стоки с двойна употреба, като микроелектроника или дори сачмени лагери. Но посредници в други страни като Обединените арабски емирства, Сърбия, Казахстан и Китай бързо се появиха, за да продадат подозрително големи количества от тези европейски продукти на Русия.

Изследване на екипа по санкциите в KSE Institute, мозъчен тръст към Киевското училище по икономика, установи, че компаниите в Китай и Хонг Конг сега са най-важните посредници за доставки на „технология на бойното поле“, обект на западни санкции. Американските компании обаче оглавиха списъка на оригиналните производители.

Но ЕС досега се въздържаше да посочи директно Китай, тъй като страни от ЕС като Германия призоваха Брюксел да се откаже от плановете за санкциониране на трети страни, които помагат на Русия.

Въпреки че според това ново предложение ЕС ще санкционира само определени компании, които активно подкопават санкциите, това все пак ще бъде първият път, когато ЕС открито се насочва към компании в континентален Китай - тоест, ако 27-те правителства на ЕС се споразумеят за новия пакет от санкции тази седмица.

Дипломати от страните членки на ЕС обсъдиха плана на така наречената среща Relex в понеделник. Постоянните представители ще се опитат да съгласуват списъка в сряда. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ