ЕС подготвя план на стойност 100 млрд. евро, ако не се стигне до търговско споразумение със САЩ

ЕС

Европейският съюз планира бързо да наложи 30% мита върху американски стоки на стойност около 100 милиарда евро в случай на липса на сделка с Вашингтон и ако президентът на САЩ Доналд Тръмп изпълни заплахата си да наложи тази ставка върху по-голямата част от износа на блока след 1 август, пише Блумбърг.

Като част от първата вълна от контрамерки, ЕС ще обедини вече одобрен списък с мита върху американски стоки на стойност 21 милиарда евро и предварително предложен списък с допълнителни американски продукти на стойност 72 милиарда евро в един пакет, заяви говорител на Европейската комисия днес.

Износът на САЩ, който включва промишлени стоки като самолети Boeing, произведени в САЩ автомобили и бърбън, ще се сблъска с мито, което съответства на заплахата на Тръмп от 30%, според запознати с въпроса.

Митата ще бъдат готови да влязат в сила следващия месец, но само ако няма сделка и САЩ въведат своите мита след крайния срок през август, казват източниците на агенцията, пожелали анонимност.

Плановете идват в момент, когато държавите членки на ЕС, включително Германия, затягат позициите. Берлин би бил готов дори да подкрепи активирането на инструмента на ЕС за борба с принудата, или ACI, в сценарий без сделка, заяви правителствен служител, пожелал анонимност. Този инструмент ще влезе в действие само ако сделка не се материализира.

ACI е най-мощният търговски инструмент на блока и все по-голям брой държави членки настояват за използването му, ако не бъде постигната сделка. Инструментът е предназначен предимно като възпиращ фактор и в момента не е на дневен ред, като активирането му изисква квалифицирано мнозинство от държавите членки, за да подкрепят хода. ACI би позволил на ЕС да предприеме широк спектър от ответни действия, включително нови данъци върху американските технологични гиганти, целенасочени ограничения върху американските инвестиции и ограничаване на достъпа до пазара на ЕС.

Вече наближаваме решаващата фаза в тарифния спор със САЩ. Нуждаем се от справедливо и надеждно споразумение с ниски тарифи“, каза германският канцлер Фридрих Мерц пред репортери в Берлин във вторник след среща с чешкия си колега Петър Фиала. „Без такова споразумение рискуваме икономическа несигурност в момент, когато всъщност се нуждаем от точно обратното.“

Въпреки това, преобладаващото предпочитание е преговорите с Вашингтон да се продължат в опит за изход от безизходицата преди крайния срок следващия месец.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Дълбочината на Дунав при Козлодуй е малко над 2 метра
Изтощението не е първият признак за бърнаут
Шефът на RyanAir определя новата гранична система на ЕС за „глупост“, възможна само в Европа
Европа е изправена пред недостиг на ракети носители до 2030 г., предупреждава шефът на космическата агенция
Още едно корпоративно сбогуване: Takeaway напуска България
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации