ЕС обмисля използване на Инструмента за борба с принудата срещу митническите заплахи на Тръмп

ЕС обмисля използване на Инструмента за борба с принудата срещу митническите заплахи на Тръмп

Все по-голям брой държави-членки на Европейския съюз, включително Германия, обмислят използването на широкообхватни мерки „против принудата“, насочени към американския сектор на услугите, ако ЕС не може да постигне търговско споразумение с президента на САЩ Доналд Тръмп, казват дипломати от ЕС, цитирани от Ройтерс.

Инструментът за борба с принудата (ACI) на блока, който влезе в сила в края на 2023 г. и досега никога не е бил използван, се възприема от мнозина като „ядрен вариант“, който в идеалния случай е предназначен да бъде възпиращ фактор.

Инструментът за борба с принудата позволява на 27-членния ЕС да "отмъсти" на трети страни, които оказват икономически натиск върху страните-членки да променят политиките си. Той предлага много по-широки възможности за действие от просто контрамита върху американския износ.

Инструментът за борба с принудата има списък от 10 точки с възможни мерки срещу заплахата на Тръмп за 30% мито върху вноса от ЕС до 1 август.

Освен митата върху стоки, възможностите на Инструмента за борба с принудата включват ограничения върху вноса или износа на стоки, например чрез квоти или лицензи.

За публичните търгове в блока, на стойност около 2 трилиона евро (2,3 трилиона долара) годишно, има две възможности. Оферти, като например за строителство или отбранителни поръчки, могат да бъдат изключени, ако американските стоки или услуги съставляват повече от 50% от потенциалния договор. Като алтернатива, към офертите на САЩ може да бъде приложена корекция на наказателния рейтинг.

ACI може също да доведе до мерки, засягащи услуги, в които САЩ имат търговски излишък с ЕС, включително от доставчици на цифрови услуги Amazon, Microsoft, Netflix или Uber.

Мерките биха могли също да ограничат преките чуждестранни инвестиции от Съединените щати, които са най-големият в света инвеститор в ЕС.

Допълнителни мерки биха могли да включват ограничения върху защитата на правата върху интелектуалната собственост, върху достъпа до пазарите на финансови услуги и върху възможността за продажба на химикали или храни в ЕС.

Как ЕС може да задейства ACI?

Инструментът за борба с принудата беше предложен през 2021 г. в отговор на критиките на членовете на ЕС, че първата администрация на Тръмп и Китай са използвали търговията като политически инструмент. Китай посочен като упражняващ натиск от литовски официални лица, след като страната позволи на Тайван да създаде де факто посолство във Вилнюс.

Законът дава на Европейската комисия до четири месеца, за да разгледа евентуални случаи на принуда. Ако установи, че мерките на чужда държава представляват принуда, тя представя това на членовете на ЕС, които имат още осем до десет седмици, за да потвърдят констатацията.

За потвърждение е необходимо квалифицирано мнозинство от членовете на ЕС - по-висока пречка, отколкото за прилагане на ответни мита. Обикновено след това Комисията се консултира с чуждата държава в опит да спре оказваната принуда. Ако това не успее, в рамките на шест месеца тя може да приеме мерки за отговор на ниво ЕС, отново подлежащи на гласуване от членовете на ЕС. Те трябва да влязат в сила в рамките на три месеца.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Великобритания започва мащабна акция срещу организаторите на нелегална миграция в страната