ЕС търси начини да предотврати връщането на митата върху металите от ерата на Тръмп

ЕС търси начини да предотврати връщането на митата върху металите от ерата на Тръмп

ЕС търси начини да предотврати връщането на митата върху металите от ерата на Тръмп

Европейският съюз ще опита тази седмица да предотврати връщането на митата върху металите от ерата на Тръмп и да намали отрицателното въздействие от Закона за намаляване на инфлацията в САЩ (IRA) и свързаните с него субсидии за електрически превозни средства върху европейската индустрия, пише Ройтерс.

Президентът на САЩ Джо Байдън ще бъде домакин на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателя  на Европейския съвет Шарл Мишел в петък за еднодневна среща на върха, предназначена да покаже трансатлантическо единство по отношение на Украйна и икономически теми.

Главна сред икономическите теми ще бъде предложено съвместно изявление относно стъпките за справяне с глобалния свръхкапацитет на стомана и алуминий и за насърчаване на устойчиво производство.

Вашингтон поиска от Брюксел да предприеме действия срещу китайските производители на стомана в замяна на избягване на повторното налагане на митата от ерата на Тръмп върху стоманата и алуминия от ЕС, като краен срок за постигане на споразумение е края на октомври.

Редица държави от ЕС, които ще трябва да се съгласят на всяка сделка, подчертаха на срещи миналата седмица, че мерките трябва да отговарят на правилата на СТО, които изключват налагането на мита на трети страни като Китай, за каквито се застъпват от Съединените щати, преди разследване за идентифициране прекомерни субсидии или дъмпинг.

Двете страни също така се опитват да съгласуват въглеродната гранична тарифна система на ЕС с подхода на САЩ за насърчаване на екологизирането на икономиката чрез субсидии.

Тези субсидии, предимно в рамките на IRA, раздразниха страните от ЕС, защото съдържат изисквания за местно произовдство. Например, потребителите в САЩ имат право на данъчни облекчения до $7500, ако закупят електрическо превозно средство, но само ако окончателното му сглобяване е било в Северна Америка. Половината от данъчното облекчение зависи от добива или обработката на критични минерали, извършен в страна, с която Съединените щати имат споразумение за свободна търговия.

ЕС се надява, че срещата на върха ще доведе и до споразумение относно критичните минерали - кобалт, графит, литий, манган и никел - което ще бъде от полза за доставчиците от ЕС. Износът на ЕС за Съединените щати на тези минерали или продукти, които ги съдържат, възлиза на общо 3,5 млрд. евро през 2022 г., показват данни на Евростат.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ