ЕС опитва да подсигури трансатлантическите си връзки, в случай че Тръмп се върне в Белия дом

ЕС опитва да подсигури трансатлантическите си връзки, в случай че Тръмп се върне в Белия дом

ЕС опитва да подсигури трансатлантическите си връзки, в случай че Тръмп се върне в Белия дом

Европейският съюз търси начини да запази подобренията в работните си отношения със САЩ, в случай че Доналд Тръмп спечели президентските избори догодина, пише Блумбърг.

Длъжностни лица от Европейската комисия са казали на висши търговски служители от страните членки миналата седмица, че трябва да сключат споразумения, които са „непробиваеми от Тръмп“, твърдят запознати източници.

По думите им това означава да се действа бързо, за да се сключат обвързващи споразумения с администрацията на Байдън. Страните членки също така са били помолени да помислят за това колко по-трудни могат да станат преговорите, ако нещата не бъдат придвижени бързо сега.

77-годишният Тръмп има убедителна преднина пред съперниците си в надпреварата за републиканската номинация, въпреки нарастващите си правни проблеми. В същото време ЕС все още се опитва да намери трайно решение на спора за вноса на стомана и алуминий, който се разрази последния път, когато той беше в Белия дом.

Този четиригодишен мандат разтърси основите на трансатлантическите отношения, тъй като Тръмп постави под съмнение гаранциите за сигурност на Европа, атакува Световната търговска организация и редовно нападаше страни като Германия, които според него се възползват от САЩ. Това подчертава колко трудна е задачата на ЕС, дори ако споразуменията са привидно обвързващи.

Тръмп също се оттегли от Северноатлантическото споразумение за свободна търговия и наложи наказателни мита върху стоманата и алуминия. Той предизвика ответен отговор на Китай, след като наложи мита за милиарди долари върху китайските стоки.

„Много, много неща бяха пълен шок“, каза германският външен министър Аналена Бербок в интервю за телевизия Блумбърг този месец. „Едва ли някой в Европа би могъл да си представи, че ще има президент на САЩ, който би поставил под въпрос НАТО“, добави тя.

Европа трябва да е готова да работи с Тръмп, ако той спечели, каза още тя, като добави, че би било „наивно“ да не се подготвим за такъв изход.

Бербок е сред европейските служители, които се стремят да гарантират, че ЕС няма да бъде хванат неподготвен, ако Тръмп успее да завърши политическото си завръщане.

Тя посети Тексас този месец, за да изгради връзки с републикански служители. Други правителства на ЕС също се свързват с Републиканската партия и се опитват да идентифицират хора, които може да се окажат близки до нова администрация на Тръмп, сподели високопоставен дипломат от ЕС.

Според дипломата има опасения че вторият мандат на Тръмп може да бъде по-лош от първия, тъй като честият хаос от предишните му четири години на поста може да възпре добре квалифицирани хора да се присъединят към администрацията.

„Президентът Байдън се е ангажирал с разработването на силни, трайни споразумения с ключови партньори по целия свят“, каза говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ. „Всяка инициатива и ангажимент, който сме поели с ЕС, са проектирани да бъдат трайни както по форма, така и по същество“, добави той.

Въпреки че реториката на Байдън може да е по-мека от тази на Тръмп и привеждането му в съответствие с ЕС по отношение на Украйна помогна за възстановяването на трансатлантическите отношения, служители на ЕС съзнават, че търговската му политика все още има много общо с подхода на неговия предшественик „Америка на първо място“.

Европейците бяха разтърсени по-специално от програмата за субсидии на Байдън на стойност над 390 млрд. долара в подкрепа на зелените технологии, която предлага на компаниите стимул да прехвърлят инвестиции от Европа към САЩ.

Това е друг проблем, на който те искат да намерят решение преди изборите догодина.

Европейските служители искат да стигнат до решение на спорове както относно тарифите за стоманата, така и относно програмата за субсидии, когато президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще посети Белия дом на 20 октомври, твърдят запознати източници .

Блокът е близо до споразумение със САЩ за критични суровини, което ще позволи на европейските производители да се възползват от някои от данъчните кредити, предлагани от САЩ.

Блокът също така изрази загриженост за разпоредбата „Купувайте американско“ в инфраструктурни проекти, където европейските фирми рискуват да бъдат изключени.

Освен това високопоставени служители на ЕС и САЩ проучват нови споразумения относно веригите за доставки, изкуствения интелект, контрола върху износа или стандартите в рамките на Съвета по търговия и технологии.

На срещата си в Сарагоса, Испания, миналата седмица европейската страна е обсъдила необходимостта от сключване на всякакви политически споразумения със САЩ по начин, който е обвързващ, за да се избегне връщане на минали спорове, твърдят запознати източници.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ