Европейската комисия спира контактите с организации, свързани с Huawei

Европейската комисия спира контактите с организации, свързани с Huawei

Европейската комисия обяви, че прекратява всякакви срещи и контакти с организации и лобистки групи, представляващи интересите на китайската технологична компания Huawei. Решението идва след разследване за предполагаема корупция в Европейския парламент, която е имала за цел да облагодетелства именно китайската компания.

„Комисията няма да провежда срещи с лобистки групи и/или търговски асоциации, които представляват интересите на Huawei или говорят от негово име“, съобщиха от пресслужбата на Европейската комисия пред POLITICO.

Още през март Брюксел забрани официалните контакти с представители на Huawei, дни след като белгийските власти започнаха разследване на дейността на китайската компания в белгийската столица. С новото изявление ограниченията се разширяват и върху всякакви посредници, действащи от името на Huawei, които търсят срещи с представители на Европейската комисия.

Осем обвинени и международни обиски

До момента поне осем души са обвинени от белгийската прокуратура, включително един от най-висшите мениджъри на Huawei в Европа. Повдигнати са обвинения за активна корупция, пране на пари и участие в престъпна организация след поредица от полицейски акции в Белгия, Франция и Португалия.

Huawei е регистрирана като член на 22 различни асоциации в публичния регистър за прозрачност на Европейския съюз, който проследява дейността на корпоративните лобисти. Някои от тези организации, като DigitalEurope, BusinessEurope и European Internet Forum, вече прекратиха или временно спряха членството на китайската компания заради скандала.

Други структури като SolarPower Europe все още задържат представители на Huawei на ръководни позиции, но са намалили финансовите ангажименти извън членството на компанията. От организацията не са отговорили на последното запитване на POLITICO за актуален коментар по случая.

Аналитичният център CERRE, в който също членува Huawei по-рано заяви, че „следи отблизо ситуацията“, но отказа да коментира допълнително.

Европейската организация по киберсигурност (ECSO), където Huawei все още фигурира като член, съобщи, че предстои да вземе решение за статута на компанията до 29 април.

Останалите организации, сред които Eurelectric, European Association for Storage of Energy, Bruegel, FTTH Council Europe и ECTA, не са отговорили на запитванията на POLITICO към момента.

Huawei: „Нулева толерантност към корупцията“

От Huawei не са коментирали последните събития, но в предишно изявление от компанията заявиха: „Huawei поддържа политика на нулева толерантност към корупцията. Както винаги, ние оставаме изцяло ангажирани с прилагането на всички действащи закони и регулации.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ