Евростат: Близо четвърт от учениците и студентите в ЕС работят
Осигуряването на добро образование на младите хора е важна цел за реализацията им. Колко бързо обаче младите хора преминават от образование към пазара на труда варира значително в различните държави-членки на ЕС. В някои страни младите започват работа, напр. под формата на работа на непълен работен ден, през уикенда или студентска работа, докато все още учат. Това до голяма степен зависи от националните системи за образование и обучение, както и от други фактори като характеристики на националния пазар на труда и културни фактори.
През 2021 г. 23% от младите хора на възраст между 15 и 29 години в Европейския съюз, които са в образователната система са били заети. Нивото на безработните младежи достига 3 на сто, докато 73 на сто остават извън работната сила - не са заети и не търсят работа. Това показват най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат.
Сред страните членки Нидерландия има най-висок дял на студенти в посочената възрастова група, които са били наети през 2021 г., докато все още учат - 70%. След нея се нареждат Дания (49%) и Германия (42%). За разлика от тях, най-нисък дял на заетост сред студентите и учениците на възраст 15-29 години е установен в Румъния (2%), Словакия (4%), Унгария и България (и двете по 5%).
Разлики между мъже и жени
Делът на жените, участващи във формално образование през 2021 г., е по-висок от този на мъжете, особено във възрастовата група 20 - 24 години, в която 54 на сто от жените са учели в сравнение с 45 на сто от мъжете.
По отношение на трудовия статус и участието в образование най-голям е делът на мъжете на възраст между 20 и 24 години, които не са учили и са заети (39%). Междувременно най-големият дял на жените в същата възрастова група, които са учели, но попадат извън работната сила е 34 на сто.
За възрастовата група 25-29 години разликите между половете намаляват, когато става дума за участие във формално образование, като дяловете на мъжете и жените се изравняват донякъде. Разликите обаче се появяват, когато става дума за хора, които не участват в образованието. Делът на неучещите и заети мъже на възраст 25-29 години (70%) е значително по-висок от съответния дял при жените (62%). Като алтернатива, повече жени, отколкото мъже на възраст 25-29 години, не са учили и са извън работната сила (16% в сравнение със 7%).
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.