Германия запазва тихата си хватка върху финансите на Европа

Германия запазва тихата си хватка върху финансите на Европа

Външният вид може да бъде измамен. Макар че реорганизацията на Европейската комисия тази седмица създаде впечатление, че правителствата от южните страни, които харчат много, са поели контрола, в действителност Германия и нейните партньори запазват желязна хватка, пише в своя статия европейското издание на Politico.

Решението на председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен да даде влиятелни титли по време на следващия си петгодишен мандат на представители на Испания, Франция и Италия - страни, които са склонни да задлъжняват, вместо да затягат коланите - е хитра политика, но нищо повече от това.

Ветераните от ЕС, които са любими на Германия, Холандия и другите правителства в пестеливата Северна Европа, ще запазят контрола си върху огромни части от Комисията, свързани с икономическата политика. Сред тях е и латвиецът Валдис Домбровскис, който е бил комисар в продължение на десет години, включително два пъти начело на икономиката, и е известен като фискален консерватор.

Значението на основните договорености не може да бъде надценено в момент, когато европейската икономика изпитва затруднения, а правителствата са разделени както никога досега по въпроса дали ситуацията изисква допълнителни инвестиции или балансиране на сметките.

Длъжностите не значат много

Фон дер Лайен даде грандиозната титла „изпълнителен вицепрезидент“ - в миналото давана на комисари, които контролират няколко ресора - на испанката Тереса Рибера, французина Стефан Сежурне и италианеца Рафаеле Фито.

На тях бяха възложени и мисии с оруелско звучене като „чист, справедлив и конкурентоспособен преход“ (Рибера), „просперитет и индустриална стратегия“ (Сежурне) и „сближаване и реформи“ (Фито).

Но в крайна сметка, казват длъжностните лица, те ще бъдат принудени да разчитат на предполагаемите си подчинени - комисарите, отговарящи за конкретни досиета - да придадат форма на тези размити лозунги.

„Трябва да погледнете генералните дирекции (ГД, брюкселската версия на националните министерства), всичко останало са просто заглавия“, каза един дипломат от ЕС. „А ако погледнете кой отговаря за генералните дирекции, това са все доверени хора на фон дер Лайен.“

Или както се изрази втори дипломат от ЕС: Комисарите „ще бъдат кучетата пазачи на своите шефове [изпълнителните вицепрезиденти]“.

Така наречените пестеливи държави от блока бяха обезпокоени от перспективата някой от французите да следи за спазването на правилата на ЕС за националните разходи, предвид големия дълг и прекомерните разходи на Париж.

Понастоящем Франция се намира в „процедура по свръхдефицит", което означава, че Комисията може да настоява да ѝ бъде наложена глоба, ако не ограничи разходите си през следващите години.

Но високопоставен служител на Комисията заяви, че Домбровскис всъщност ще играе водеща роля в наблюдението на националните бюджети.

„Властта в Комисията зависи в голяма степен от отделния човек и неговата способност да обединява хората“, за разлика от формалните структури, казаха те.

Домбровскис ще има пряк контрол върху икономическия отдел, ГД „Икономически и финансови въпроси“, въпреки че формално ще бъде подчинен на Сежурне.

„Контролът върху Европейския съвет по финансовите въпроси е това, което ви дава власт“, каза друг служител.

Сближаване

Домбровскис ще следи и за назначения италиански комисар Рафаеле Фито, с когото ще си поделят контрола върху фонда за възстановяване на блока след Ковид на стойност 700 млрд. евро. Италия има втория по големина дълг в еврозоната и е основният бенефициент на фонда.

В допълнение към Домбровскис фон дер Лайен назначи лоялния си сътрудник и стар познайник на Брюксел Марош Шефчович от Словакия, който ще отговаря за търговията, и холандеца Вопке Хукстра, който ще се занимава с климата.

Фон дер Лайен никога не би се противопоставила на германците“, казва друг служител на ЕС. „В тази структура има ясно изразен баланс между южните, склонни към харчене държави и пестеливите държави. Всички те могат да се наблюдават взаимно, точно както го правеха в предишната Комисия.“

Други кандидати за комисари от т.нар. пестеливи държави, като  Хукстра  и датчанина Дан Йоргенсен, ще контролират отделите на ЕС за климата и енергетиката в опит да балансират изпълнителния заместник-председател, който седи над тях, испанския социалист Рибера.

Като поредна отстъпка пред северните страни Хукстра изненадващо получи данъчното досие, въпреки опасенията на критиците за участието му в скандала с данъчните убежища „Документите Пандора“ преди години.

„Очевидно е, че гражданите ще се вглеждат много в изпълнителните заместник-председатели, но в действителност мисля, че ключовите играчи са титулярите на отделните досиета“, каза висш служител на Комисията.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ