Икономика, миграция, войни: Проучване показа най-важните въпроси за гласоподавателите в Европа

Икономика, миграция, войни: Проучване показа най-важните въпроси за гласоподавателите в Европа

Икономиката, миграцията и международните конфликти са най-важните въпроси за гласоподавателите на изборите за Европейски парламент, показват данни от най-големите страни членки на блока в понеделник, цитирани от Ройтерс.

Предварителните резултати от изборите за Европарламента в неделя вечерта показаха ръст на подкрепата за националистическите и евроскептичните партии, които проведоха кампании с обещания за ограничаване на миграцията, разрешаване на икономическите проблеми на гражданите и премахване на зелените политики.

Подобряването на икономиката и намаляването на инфлацията са на първо място сред гражданите, запитани кое е най-важното нещо, което е повлияло на вота им, в проучване на социологическата платформа Focaldata, споделено с Ройтерс.

Международните конфликти и войни са вторият най-важен въпрос, следван от този за миграцията и бежанците, става ясно от проучване сред 6000 граждани в петте най-големи държави в ЕС по население - Германия, Франция, Италия, Испания и Полша, плюс Швеция.

Проучването е направено на 6 юни - деня, в който започна гласуването на изборите за Европейски парламент.

Анкетираните поставят изменението на климата на пето място в списъка с въпроси, които оказват влияние върху вота им, след „намаляването на неравенството“, което е на четвърто място.

Зелените партии в Европа бяха сред най-големите губещи на изборите за ЕС, като първоначалните резултати предполагат, че ще загубят 18 места, за да останат с 53 депутати в Европарламента.

Във Франция, Италия и Полша гласоподавателите посочват, че икономическите проблеми са основното нещо, повлияло на вота им, като имиграцията е на второ място във Франция, а войната е проблем номер две в Италия и Испания.

Анкетираните в Германия класират миграцията и бежанците като най-важен въпрос, следван от войните на второ място и икономическите проблеми на трето.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ