Може ли Тръмп да се окаже новият обединител на Европа?

Докато страните по света пренаписват своите търговски планове заради несигурността, породена от митата на САЩ, нов стратегически доклад прогнозира, че политиките на президента на САЩ Доналд Тръмп са просто лекарството, от което Европейският съюз се нуждае, за да се превърне в истински единен пазар, подхранващ растежа, производителността и печалбите в дългосрочен план.
Въпреки че Европа няма да избегне рецесията, координираната фискална подкрепа, вероятното облекчаване на паричната политика от Европейската централна банка (ЕЦБ) и подновеният натиск за интеграция ще смекчат удара и ще стимулират дългосрочния растеж. Това се казва в доклад на компанията за инвестиционни проучвания BCA, наречен „Тръмп Обединителя“.
"По ирония на съдбата Тръмп прави повече за насърчаване на европейското единство от всеки друг след Шуман, Моне и Аденауер“, отбелязва главният европейски стратег на BCA Матийо Савари.
Въпреки временната 90-дневна пауза върху 20-процентните мита, които засягат износа на стоки от ЕС за САЩ, анализаторите на копманията смятат, че рецесията със сигурност е на път да се случи.
Според доклада, икономиката на еврозоната е измъчвана от несигурност, отслабващо бизнес доверие и влошаващи се капиталови разходи. Тези предизвикателства идват в момент, когато регионът вече изпитва затруднения, а БВП нараства само със скромните 0,1% през последните три месеца на 2024 г.
Очаква се митата и несигурността да тласнат и без това крехката икономика към свиване поне за две последователни тримесечия около средата на 2025 г.
Европейската комисия изчислява, че митата могат да унищожат 0,2% от БВП на еврозоната до 2027 г. При по-тежък сценарий, ако тарифите се окажат постоянни или ако има устойчиви контрамерки, този удар може да възлезе на 0.5%-0.6% за три години, се посочва в анализа, цитиран от Euronews.
Какъв е залогът на преговорите между ЕС и САЩ?
BCA очаква, че преговорите ще отнемат известно време, тъй като САЩ ще искат да сключат нови търговски сделки с Мексико и Канада, преди да си сътрудничат с ЕС. На Канада ѝ предстоят и федерални избори на 28 април, което вероятно ще отложи изхода на преговорите за след това.
Савари смята, че дискусиите между ЕС и САЩ ще влязат в решителната си фаза през третото тримесечие на 2025 г.
Те обаче няма да са лесни, тъй като повечето от темите на масата са свързани с нетарифни бариери. Много от тях засягат вътрешните правила на ЕС, включително регламента за поверителност на информацията, наречен GDPR, общия регламент за централния депозитар на ценни книжа (CSDR) и Общата селскостопанска политика.
Това, което потенциално помага на преговорната позиция на ЕС, е, че САЩ изнасят много повече услуги за ЕС, отколкото ЕС за САЩ. Общата двустранна търговия в този сектор е била на стойност 746 милиарда евро през 2023 г., според Европейската комисия.
Една мярка, която може да помогне на ЕС да постигне сделка, е ако блокът предложи да купува повече енергия от САЩ. Савари коментира пред Euronews, че търговската сделка ще зависи от това дали Европа ще е склонна да смекчи няколко номинални правила и да започне да купува много повече енергия от САЩ.
Вашингтон искат да увеличи производството на енергия, докато Европа търси внос на достъпен втечнен природен газ, тъй като изгражда огромно съоръжение за регазификация на LNG на северното крайбрежие, което да отговори на търсенето в целия блок.
"За Съединените щати да имат стабилен купувач на природен газ е победа. За Европа да бъде напълно снабдена с природен газ също е победа", казва Савари.
Стимули за изоставащата икономика
Авантюрата на Вашингтон с митническите тарифи доведе до търговска несигурност и в резултат на това икономиката на ЕС преживява влошаване на бизнес настроенията, понижаване на корпоративните печалби и намаляване на капиталови разходите и инвестициите. Накратко, това води до рецесия в Европа.
Решаваща краткосрочна стъпка, която BCA очаква, е фискалната подкрепа от страни като Германия, където пакетът от стимули на правителството обещава допълнителен 1% годишно за растеж през следващите две години.
Друг ход за стимулиране на икономиката на еврозоната може да бъде намаляване на лихвите от страна на Европейската централна банка под 2%.
Освен това в доклада BCA се казва, че ЕЦБ може да възобнови своята програма за количествено облекчаване (QE) - инструмент, който позволява на централната банка да купува облигации от търговски банки, изпомпвайки допълнителна ликвидност в европейската икономика и стимулирайки инвестициите.
Очаква се по-нататъшните политически мерки на ЕС да включват диверсификация на търговията далеч от САЩ, което може да действа като "застрахователна полица "за всякакви външни търговски шокове, пред които блокът може да се изправи в бъдеще.
Подобряването на търговията с Индия, Канада, Латинска Америка и Обединеното кралство също е на масата, според Савари.
Ще се окаже ли Тръмп позитивен фактор за Европа?
На фона на спешната необходимост да защити европейската икономика от външни сътресения и по-нататъшни въздействия от постоянно променящите се тарифи на Вашингтон, Европейският съюз ще трябва да предприеме няколко дългоочаквани крачки, включително завършването на единния пазар.
Икономиката на ЕС все още е много разпокъсана и регулаторните различия между държавите често действат като дълготрайна пречка за конкурентоспособността и просперитета на Стария континент. Премахването на регулаторните бариери може да даде тласък на цялостната икономика на ЕС
Според МВФ нетарифните бариери в рамките на ЕС са еквивалентни на 44% мито върху стоките и 110% мито върху услугите.
"Представете си, че все едно има 44% мито между Германия и Италия, например. Това започва да оказва много негативно влияние върху растежа и обяснява до голяма степен разликата в производителността между Европа и Съединените щати“, казва Матийо Савари.
Услугите са най-засегнати, а те осигуряват 65% от икономическата продукция на ЕС.
"Има много по-малко търговия с услуги между европейските страни, отколкото виждаме между отделните щати на САЩ", обяснява Савари.
Прилагането на Съюза на капиталовите пазари (CMU), сега наречен Съюз на спестяванията и инвестициите (SIU), беше предизвикателство за интеграцията в ЕС. SIU има за цел да използва частни спестявания, за да ги насочи към инвестиции в Европа, както и да рационализира фрагментираните финансови разпоредби в държавите-членки.
Въпреки това има още дълъг път пред европейските политици, преди това да стане реалност.
"Вероятността това да се случи се увеличи много благодарение на президента Тръмп“, се посочва в анализа на BCA.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.