Нови правила на ЕС позволяват служителите в компаниите да сравняват заплатите си

Нови правила на ЕС позволяват служителите в компаниите да сравняват заплатите си

Нови правила на ЕС позволяват служителите в компаниите да сравняват заплатите си

Нови правила, приети днес от Европейския парламент, ще задължат компаниите в ЕС да оповестяват информация, която да позволява на служителите да сравняват заплатите и да съобщават за разлики в заплащането на жените и мъжете, се посочва в пресъобщение на ЕП. Поверителността при заплащането ще бъде забранена - не следва да има договорни условия, които да ограничават работниците да оповестяват възнаграждението си или да търсят информация за същата или други категории възнаграждения на работниците.

Съгласно новите правила заплащането вече ще трябва да се основава на неутрални по отношение на пола критерии и да включват неутрални по отношение на пола системи за оценка и класификация на работните места. Обявите за свободните работни места и длъжностите ще трябва да бъдат неутрални по отношение на пола, а процесите на набиране на персонал да се провеждат по недискриминационен начин.

Ако отчитането на заплащането показва разлика в заплатите на жените и мъжете от най-малко 5 на сто, работодателите ще трябва да извършат съвместна оценка на заплащането в сътрудничество с представителите на служителите си.

Страните членки пък ще трябва да въведат ефективни, пропорционални и възпиращи санкции, например глоби, за работодателите, които нарушават правилата. Работник, който е претърпял щети в резултат на нарушение, има право да поиска обезщетение.

Правилата предвиждат работниците и техните представители да имат правото да получават ясна и пълна информация за индивидуалните и средните равнища на заплащане, групирани по пол.

По въпроси, свързани със заплащането, доказателствената тежест ще се прехвърли от работника към работодателя, предаде БТА. В случаи, когато работникът счита, че принципът на равно заплащане не е приложен и сезира съда, националното законодателство следва да задължи работодателя да докаже, че не е имало дискриминация. Новите правила трябва да бъдат одобрени от Съвета на ЕС, след което да бъдат публикуван в Официалния вестник на ЕС, за да влязат в сила.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ