Поверителен документ на ЕК допуска „водни“ конфликти между страните в съюза

Поверителен документ на ЕК допуска „водни“ конфликти между страните в съюза

Поверителен документ на ЕК допуска „водни“ конфликти между страните в съюза

Възможно е да възникнат конфликти между страните от ЕС заради недостиг на вода. Това се казва в поверително комюнике на Европейската комисия, цитирано от Politico. В документа се отбелязва, че тенденцията за недостиг на вода се увеличава, а до края на века честите суши заплашват да намалят икономическия растеж на ЕС със 7%.

Недостигът на вода ще представлява риск за почти всеки аспект от живота -  храна и питейна вода, инфраструктура, човешкото здраве и основни икономически дейности. „Тези рискове могат да се появят в различни форми, някои от които включват повишена конкуренция за водни ресурси между сектори и употреби, включително потенциален риск от конфликт в и между държавите-членки относно трансграничните водни ресурси“, се казва в комюникето.

Честите проблеми като наводнения и суши вече са се превърнали в една от климатичните заплахи, пред които е изправена Европа, се отбелязва също в документа и се уточнява, че оценката на Европейската комисия „идентифицира 36 ключови риска за Европа, някои от които вече са на катастрофални нива и имат висока степен на неотложност“.

В някои страни от ЕС вече има спорове за водоснабдяването, изтъква в документа ЕК. В Испания засегнатата от суша Каталуния се опитва да убеди испанското централно правителство да отклони речните води от съседен Арагон. Във Франция имаше сблъсъци миналата година заради планове за създаване на нови резервоари.

Европейската комисия призовава страните членки да ускорят подготовката за борба с изменението на климата, като изтъква, че те изостават много от плановете. Поради изменението на климата Европейската комисия очаква повече природни бедствия като суши, наводнения, горски пожари, екстремни горещини, както и епидемии, провал на реколтата и щети на инфраструктурата. Според Европейската комисия за 2019 г. повече от една трета (38%) от жителите на Европейския съюз са били изправени пред недостиг на вода.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ