Санчес на ръба: Ще подаде ли оставка испанският премиер?
Това е изявлението, което цяла Испания - и голяма част от Европа - очаква със затаен дъх: иска ли Педро Санчес да остане министър-председател на страната си, или ще се откаже и доброволно ще постави началото на нов период на политическа нестабилност в четвъртата по големина икономика в ЕС? Това е загадката, която предстои да получи своя отговор днес, пише Politico.
В шокиращо писмо, публикувано в социалната мрежа X преди няколко дни, Санчес заяви, че многократните нападки на десницата срещу семейството му са го накарали да се замисли дали управлението на Испания си струва цената близките му да бъдат подлагани „на постоянни издевателства“.
"Трябва ли да продължа да ръководя това правителство или да се откажа от тази най-висока чест?", пише премиерът. "Спешно трябва да си отговоря на въпроса, който продължавам да си задавам: Заслужава ли си да остана [на поста] въпреки калта от десницата и крайната десница?"
Санчес прекарва последните пет дни в уединение, размишлявайки върху бъдещето си. Сега и поддръжници, и противници очакват решение, което има потенциала да промени радикално политическия пейзаж в Испания и да повлияе значително на разпределението на висшите длъжности в ЕС след изборите за Европейски парламент през юни.
"Педро, остани!"
Съобщението на Санчес от миналата сряда беше предшествано от новината, че мадридски съдия е започнал предварително разследване за корупция и търговия с влияние, насочено към Бегоня Гомес, съпругата на министър-председателя. Разследването е започнало в отговор на съдебен иск, подаден от Manos Limpias - "Чисти ръце" - група, свързана с крайната десница
Искът изглежда неоснователен: Прокурорите препоръчаха миналата седмица наказателната жалба да бъде отхвърлена и дори "Манос Лимпиас" признава, че искът му може да се основава на "фалшиви новини". Но решението на съдебната власт да започне предварителното разследване срещу Гомес, въпреки крехките доказателства срещу нея, изглежда е било твърде голямо за Санчес.
Реакцията на министър-председателя е разбираема, като се имат предвид личните нападки, които се отправят към него и семейството му, откакто застана начело на испанската политика преди десетилетие. През последните няколко години дясноцентристката Народна партия нарича Санчес узурпатор, симпатизант на терористите и предател. Консервативната опозиция също така спомогна за разпространението на злонамерени слухове, че съпругата му всъщност е мъж, а семейството ѝ е контрабандисти на наркотици, които управляват мрежа от секс клубове.
Интензивността на натиска, на който са подложени Санчес и семейството му, беше подчертана от испанските медии в петък, когато множество издания публикуваха записи на среща от 2014 г. между тогавашния държавен секретар по сигурността, десноцентристкия политик Франсиско Мартинес и Хосе Мануел Вилярехо. Последният, изпаднал в немилост полицейски инспектор, е заподозрян, че е бил в центъра на мощен апарат, който е работил за уронване на репутацията на политици, висши съдии и дори членове на монархията.
В записа мъжете обсъждат плановете си да "ликвидират политически" Санчес, като се насочат към семейството на съпругата му и намекнат, че е замесена в незаконен бизнес. По-късно Вилярехо обсъжда използването на тактиката на "lawfare" - завеждането на неоснователни съдебни дела с цел тормоз и дискредитиране на политически опоненти - и споменава Manos Limpias като група, с която си сътрудничи.
Записите са цитирани на емоционална среща на ръководството на Социалистическата партия в събота, по време на която министрите на Санчес изразяват подкрепата си за своя лидер и го молят да не се поддава на нападките.
Пред централата на партията в Мадрид се събраха около 12 500 поддръжници, които скандираха "¡Quédate, Pedro!" - "Педро, остани!"
Мистерия до последно
Какво ще направи Санчес днес е загадка дори за най-близкото му обкръжение. Правителствен служител, на когото е предоставена анонимност, за да говори свободно по въпроса, заяви, че кабинетът е научил за писмото на Санчес едва когато то е било публикувано в X и че оттогава министър-председателят е запазил самообладание. Решението, което Санчес има пред себе си, е лично и очевидно ше го вземе единствено с участието на семейството си.
А това може да доведе до много различни сценарии за Испания.
Премиерът може да обяви, че остава на поста си, или пък да остави решението на испанския парламент, като се изправи пред вот на доверие. Санчес вероятно ще премине този тест и ще получи подкрепата на същите 179 депутати, които потвърдиха предложението му за съставяне на правителство през ноември миналата година.
Но ако министър-председателят подаде оставка, Испания може да бъде изправена пред продължителен период на политическа несигурност. Правителството незабавно ще премине в служебен режим, а крал Фелипе VI ще трябва да проведе консултации с политическите лидери в парламента, за да определи дали има друг кандидат, способен да състави правителство.
Санчес няма очевиден наследник и не е ясно дали в редиците на социалистите има някой, около когото биха могли да се обединят достатъчно леви и сепаратистки настроени депутати.
Междувременно, въпреки че лидерът на Народната партия Алберто Нуньес Фейхоо има желание да стане министър-председател, той не разполага с необходимата парламентарна подкрепа, за да състави правителство.
Ако никой не успее да получи подкрепата на обикновено мнозинство от 350-те депутати в рамките на два месеца, парламентът ще бъде разпуснат и ще бъдат насрочени нови избори, които ще се проведат 54 дни по-късно. Следователно Испания ще отиде на избори в средата на август и вероятно няма да има ново правителство до есента.
Освен сътресенията, които този сценарий би предизвикал във вътрешен план, напускането на Санчес вероятно ще окаже влияние и върху ключовите заседания на Европейския съвет за избор на новите ръководители на институциите на ЕС.
Не е ясно какво влияние ще има служебното правителство, което ще наследи Санчес - вероятно начело с вицепремиера Мария Хесус Монтеро - в решаващите преговори и доколко крахът на поредното социалистическо правителство на Иберийския полуостров ще се отрази на разпределението на постовете в Европейската комисия, Съвета и външната политика на ЕС.
Европейските социалисти и демократи желаят някой от техните членове да наследи Шарл Мишел на поста председател на Европейския съвет. Тяхната способност да влияят върху преговорите за висшия пост вероятно ще бъде отслабена, ако Санчес, един от най-старите и влиятелни премиери социалисти в блока, не е на масата по време на тези преговори.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.