Shell: Без отваряне на Ормузкия проток Европа може да изпита недостиг на горива

ЕС

Европа може да се сблъска с недостиг на енергия и горива още през следващия месец, ако не бъде възобновено корабоплаването през Ормузкия проток, заяви главният изпълнителен директор на Shell.

Ръководителят на най-голямата петролна компания в Европа каза, че компанията работи с правителствата, за да им помогне да се справят с кризата в доставките на петрол и газ, която вече доведе до режим на енергийни ограничения в някои азиатски държави, посочва The Guardian.

Цените на петрола се понижиха до около 100 долара за барел в сряда от върхове около 114 долара в началото на седмицата, след информации, че Белият дом е изпратил 15-точков мирен план на иранското ръководство.

Въпреки това, без възобновяване на доставките на суров петрол от Персийския залив към световните пазари през ключовия Ормузки проток, Европа може да се изправи пред недостиг на изкопаеми горива в рамките на седмици, според Ваел Саван. Шефът на Shell заяви на голяма петролна конференция в Тексас:

„Южна Азия първа понесе удара. Това се пренесе към Югоизточна Азия, Североизточна Азия, а след това и към Европа с навлизането в април.“

Саван посочи, че кризата, която вече продължава четвърта седмица, е засегнала доставките на авиационно гориво – чиято цена се е удвоила от началото на конфликта – и прогнозира, че следващ под натиск ще бъде дизелът, а след това и бензинът с началото на летния сезон на пътуванията в САЩ и Европа. Според него недостиг може да се появи в Европа още през април.

Това сериозно предупреждение съвпада с позицията на германския министър на икономиката Катарина Райхе, която също предупреди на същата конференция, че недостиг на енергийни доставки може да възникне в края на април или май, ако конфликтът продължи. Тя добави, че решението на Германия да се откаже от ядрената енергия е било сериозна грешка и че по-големият внос на газ чрез специализирани танкери ще бъде важна част от решението.

Нарастващата заплаха за енергийните доставки на Европа може да доведе до продължителна глобална икономическа рецесия, ако цената на петрола достигне 150 долара за барел, според ръководителя на американската финансова компания BlackRock. В интервю за BBC Лари Финк, който оглавява най-големия мениджър на активи в света, заяви, че ако Иран „остане заплаха“ и цените на петрола се задържат високи, това ще има „сериозни последици“ за световната икономика.

Макар че е твърде рано да се определи пълният мащаб и изход на конфликта, Финк очерта два сценария: единият – при който пълно разрешаване на конфликта връща цените на петрола към предкризисните нива от около 70 долара за барел, и друг – при който конфликтът тласка цените до рекордни нива.

Възможно е да има „години с цени над 100 долара, дори близо до 150 долара за барел, което има дълбоки икономически последици“ и може да доведе до „вероятно тежка и рязка рецесия“.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Звездите за бизнеса от 3 до 9 август: Време за преосмисляне на целите
Еврокомисията започва мащабна кампания за наемане на експерти за Службата по изкуствен интелект
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
Как да дадете обратна връзка на шефа, без да рискувате работното си място
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
ЕЦБ прогнозира ускоряване на растежа на възнагражденията в еврозоната до 2027 г.
На днешната дата, 3 август. Рождениците днес
BYD SEALION 5 DM-i: Над 1000 км пробег и технологии, които обикновено струват повече
30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
9 идеи за безплатна реклама
От кариерни контакти до първа среща: LinkedIn се превръща в неочаквана платформа за запознанства
Елементарна логическа задача, на която повечето студенти в Харвард отговарят погрешно
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
Българските газови резерви: Между мита и реалността
Под 9% от българските компании използват AI
Тася Тасова: Бизнесът печели от вероучението