Страните от ЕС ще могат да оспорват арбитражни искове на енергийни компании в съда

Страните от ЕС ще могат да оспорват арбитражни искове на енергийни компании в съда

Енергийните компании не могат да принуждават европейските правителства да участват в арбитражи относно искания за обезщетение за инвестиции, засегнати от променящите се държавни цели за климата. Това отсъди днес най-висшият граждански съд на Германия, цитиран от ДПА.

Енергийните компании, включително базираните в Германия Ер Ве Е (RWE) и "Юнипер" (Uniper), поискаха компенсации от 1,4 милиарда евро (1,6 милиарда долара) като компенсация за пропуснати приходи, след като нидерландското правителство реши да затвори въглищни централи до 2030 г. като част от усилията да се бори срещу климатичните промени.

В друг случай, ирландска енергийна компания поиска обезщетения, след като германското правителство промени политиката си за офшорната енергия, припомня ДПА, цитирана от БТА.

Енергийните компании настояват, че Договорът за енергийната харта, подписан през 1990 г. с оглед на защитата на инвестициите на енергийни компании в чужди страни, им позволява да предявяват подобни искове в международни арбитражни производства. 

Компаниите настояват въпросът да бъде уреден от арбитражен съд, управляван от Световната банка. 

Както Германия, така и Нидерландия се обърнаха към германски съдилища, за да блокират арбитражните процедури. Съдии от съдилища от по-нисша инстанция са стигнали до различни заключения.

Германският федерален съд постанови днес, че съдиите в страната имат правомощията да решават в такива случаи дали арбитражът е допустим.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ