Европарламентът иска солидарен план за по-сигурни здравни грижи

Европарламентът иска солидарен план за по-сигурни здравни грижи

Всички страни членки на ЕС да гарантират, че мерките за икономии не засягат и няма да засегнат безопасността на пациентите и пълноценното им лечение. Това призова Епропарламент в гласувана от него резолюция.  Икономическата криза е засилила натиска върху националните бюджети за здравеопазване, което от своя страна оказва въздействие върху безопасността на пациентите. Трябва да се запази адекватното финансиране на системите за здравно обслужване ще останат адекватно финансирани, апелират членовете на ЕП.

Нужен е общ план за по-добро и по-сигурно здравно обслужване, смятат още евродепутите. Според прогнозите до 2050 г. приблизително 10 милиона души по света ще умират всяка година в резултат на антимикробната резистентност. Евродепутатите настояват да се предприемат по-бързо мерки за справяне с нарастващата резистентност на хора и животни към антибиотиците, по-отговорно да се използват съвременните методи за лечение, както и все повече да се насърчават иновациите в медицината.

Според прогнозите до 2050 г. приблизително 10 милиона души по света ще умират всяка година в резултат на антимикробната резистентност.

 По повод тревожното нарастване на резистентността към антибиотиците, евродепутатите предлагат да се въведе стриктна забрана за ползване без лекарско предписание както и задължителна микробиологична диагностика преди предписването на антибиотици; избягване на конфликт на интереси между производителите и лицата, предписващи лекарствените средства; повишаване на информираността относно надзора на потреблението на антимикробни средства, резистентността към тях, както и контрола на инфекциите.

Евродепутатите също така настояват фармацевтичните компании да инвестират в разработването на нови антимикробни средства. ЕП призовава Европейската комисия да обмисли създаването на законодателна рамка, чрез която да се насърчи разработването на нови антибиотични медикаментозни средства.

 Също така Европарламентът препоръчва отговорната употреба на антимикробни средства във ветеринарната медицина, включително в медикаментозния фураж. Евродепутатите подкрепят използването им за лечение само след ветеринарна диагностика. Два законодателни акта по този въпрос са в процес на обсъждане в Европейския парламент.

 Използването на ветеринарни антибиотици следва да се ограничи до терапевтични цели, чрез постепенно премахване на използването им за профилактични цели. Използването на метафилактика, тоест масово медикаментозно третиране на животни, насочено към лечение на болните екземпляри в стопанствата и предотвратяване на инфекциите при здравите животни, също трябва да бъде сведено до минимум, посочват евродепутатите.

 Между 8% и 12% от пациентите, приети в болници в ЕС, страдат от инфекции, като почти половината от тях биха могли да бъдат избегнати. Най-често срещаните проблеми са вътрешно-болничните инфекции (ВБИ), непоносимост към медикаменти и усложнения, възникнали по време или след хирургически операции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ