Европейски държави реагираха остро на квотите за бежанци

Европейски държави реагираха остро на квотите за бежанци

Вътрешните министри на ЕС взеха решение снощи да бъдат разпределени по квоти между държавите в съюза 120 000 имигранти, намерили убежище в Италия и Гърция.

Няколко източноевропейски страни реагираха остро, предаде БНР. Словакия е сред тях. Премиерът й Роберт Фицо е бил най-краен в реакцията си. Словакия на първо време трява да приеме 800 души. Фицо е заявил, че няма да се съобрази с "диктата" от Брюксел, и е заплашил, че ще "блокира" днешната среща на правителствените ръководители на ЕС. "По-скоро бих рискувал да ни обвинят в нарушение на правилата, отколкото да уважа този диктат на мнозинството, което не можа да се наложи с разумни аргументи!", заяви той. 

"Показахме, че можем да бъдем отговорни и солидарни", коментира решението от своя страна френският президент Франсоа Оланд.

Чешкият му колега изказа обратното мнение. "Само бъдещето ще покаже каква грешка бе това", посочи Милош Земан. Освен Чехия, срещу решението за задължителни квоти гласуваха министрите от Унгария, Румъния и Словакия. Латвийският министър подкрепи споразумението, но броени часове по-късно стотици негови сънародници изразиха възмущението си по улиците на Рига. 

Британската обществена медия Би Би Си разглежда тези изявления като знак, че единството на Европейския съюз е застрашено повече от всякога.

Според "Франс прес" гласуването на вътрешните министри е влошило допълнително отношенията в съюза, вече обтегнати заради гръцките дългове. В същото време представител на ООН предупреди, че разпределянето на 120 000 души няма да е достатъчно за стабилизиране на ситуацията и че в скоро време това число ще трябва да бъде значително увеличено, предвид рекордния наплив от мигранти през Средиземно море.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ