ЕК: Равенството между половете не е екстра, то е задължително!

ЕК: Равенството между половете не е екстра, то е задължително!

„За нас, европейците, равенството между половете не е опция, не е екстра, то е задължително. Можем да се гордеем с това, което Европа е постигнала през последните години. Равенството между половете не е далечна мечта, а все по-често реалност в Европа. Убедена съм, че заедно можем също да преодолеем разликите в заплащането, заетостта и ръководните постове“. Това заяви зам.-председателят Вивиан Рединг, комисар на ЕС по въпросите на правосъдието, при представянето на годишния доклад относно равенството между половете.

В документа се посочва, че разликите между половете са намалели значително през последните години. Този напредък обаче не е еднакъв в различните държави членки и продължават несъответствията между половете в различни области – в ущърб на европейската икономика.

Въпреки положителните тенденции са налице доста предизвикателства пред ЕС. При настоящите темпове на напредък ще са необходими почти 30 години за достигането на целта на ЕС за 75% заетост сред жените, 70 години за постигане на равно заплащане и 20 години за равно представителство на мъжете и жените в националните парламенти (поне 40% за всеки пол), гласи едно от заключенията на доклада.

Действията на ЕС водят до ускоряване на напредъка за постигане на равенство между половете

Увеличаване на процента на заетост на жените: този процент е нараснал в ЕС от 58% през 2002 г. на 63%. За това е спомогнало финансирането от страна на ЕС: през периода на финансиране 2007—2013 г. приблизително 3,2 млрд. евро от структурните фондове са предоставени за инвестиции в детски заведения и за насърчаване участието на жените на трудовия пазар. Това има значителни положителни последици.

Намаляването на разликата в заплащането, която остава непроменена (16,4 %) на европейско равнище: Европейската комисия увеличи своите усилия за повишаване на осведомеността относно съществуващата разлика в заплащането на жените и мъжете. Комисията отбеляза Европейския ден на равното заплащане и наблюдава прилагането на законодателството в областта на равното третиране на жените и мъжете. Също така през март 2014 г. тя поде мащабна инициатива и препоръча на държавите членки да подобрят прозрачността на заплащането с цел преодоляване на разликите.

Разрушаване на невидимата преграда пред жените: предложението на Комисията за директива, с която от 2020 г. нататък сред директорите без изпълнителни функции 40% да бъдат жени, постигна добър напредък в законодателния процес и получи силната подкрепа на Европейския парламент през ноември 2013 г.. Налице е непрекъснато нарастване на броя на жените в управителните съвети, след като през октомври 2010 г. Комисията заяви, че може да прибегне до законодателни мерки. От 11% през 2010 г. през 2014 г. делът на жените достигна 17,8%, като темпът на нарастване е 4 пъти по-висок, отколкото в периода 2003—2010 г.

През 2013 г. ЕС предприе действия за защита на жените и момичетата от насилие, основано на пола, чрез законодателни актове, практически мерки, свързани с правата на жертвите, и всеобхватен пакет от мерки срещу гениталното осакатяване на жени. Той също така съфинансира 14 национални правителствени кампании срещу насилието, основано на пола (с 3,7 млн. евро), както и проекти, осъществявани от неправителствени организации (с 11,4 млн. евро)

Грижи за децата: От 2007 г. насам делът на децата, грижите за които се осигуряват от официални детски заведения, нарасна значително (от 26% през 2007 г. на 30% през 2011 г. за децата под три години и от 81% на 86% за децата между три години и задължителната училищна възраст. През 2013 г. Комисията прие подробен доклад за постигането на „целите от Барселона“ относно предоставянето на грижи за децата.

Оставащи предизвикателства

Въпреки че 60 % от завършилите висше образование са жени, тяхното заплащане на час е все още с 16% по-ниско от това на мъжете. Освен това вероятността те да работят на непълно работно време (32% в сравнение с 8,2% от мъжете, които работят на непълен работен ден) и да прекъснат професионалната си дейност, за да се грижат за други, е по-голяма. В резултат на това разликата в пенсиите е 39%. Вдовиците и самотните родители — главно майки — са особено уязвима група, като повече от една трета от самотните родители нямат достатъчни доходи.

Макар заетостта сред жените да нараства, тя все още се задържа на 63%, докато при мъжете тя е 75%. Това се дължи главно на икономическата криза, която води до влошаване на заетостта при мъжете.

Жените продължават да са тези, които поемат бремето на неплатената работа в домакинството и в семейството. Жените отделят средно 26 часа седмично за грижи и домакинство в сравнение с 9 часа при мъжете.

Все още вероятността жени да заемат ръководни длъжности е по-малка в сравнение с мъжете. На тях се падат средно 17,8% от членовете на управителните съвети на най-големите котирани на борсата дружества, 2,8% от главните изпълнителни директори, 27% от висшите правителствени постове и 27% от членовете на националните парламенти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ