ЕС обсъжда днес сделката с Турция за мигрантите

ЕС обсъжда днес сделката с Турция за мигрантите

Очаква се днес и утре да бъде окончателно уточнена сделката между ЕС и Турция за мигрантите. Преди десет дни страните поставиха условията си и договориха основни принци за затваряне на т.нар. балкански маршрут на мигрантите, но без конкретика.

Приемане на договора бе насрочено за срещата на върха с турския премиер Ахмет Давутоглу на 17 и 18 март. Шест от 28-те членки на ЕС са против.

Целта на сделката е нелегалната миграция през Турция и Егейско море към Гърция и страните от ЕС.  

Компромисът, постигнат между ЕС и Турция, включва множество мерки. ЕС поема четири основни ангажимента: обелязва "Фигаро":
- премахването на визовите изисквания за турските траждани до края на юни 2016 г.,
- допълнително плащане на 3 млрд. евро на Анкара до края на 2018 г., извън договорените през декември 3 млрд. евро,
- ускоряване на преговорите за присъединяване на Турция към ЕС „възможно най-скоро", 
- приемането на максимум 72 000 сирийски бежанци в Европа директно от бежанските лагери в Турция с помощ от Върховния комисариат на ООН по бежанците.

Всички новопристигнали мигранти на гръцките острови ще бъдат връщани в Турция, включително и сирийските, които досега можеха да поискат международна защита, стъпвайки в Европа.

Мярката ще се прилага за всички, чиято молба за убежище не е могла да била приета – правна квалификация, отнасяща се специално за сирийците, минали транзитно през Турция. Такъв е случаят на над 500 хил. бежанци от войната в Сирия, пристигнали от началото на 2015 г.  

Според сделката за всеки депортиран от Гърция сириец Европа ще приема по един сириец от турските бежански лагери в някоя от страните-доброволци от общността по формулата „1 за 1“.  

За пръв текстът на споразумението фиксира индикативни тавани за приема на бежанци: на първо време до 18 000 души и максимум 72 000 на следващия етап.

С предимство ще бъдат приемани имигранти, които досега не са влизали и не са опитали да влязат в Европа нелегално. В дъното на списъка на чакащите ще бъдат сирийците, върнати от гръцките острови. Целта е да бъдат обезкуражени идващите през Егейско море в Гърция и трафикантите.

Аткара ще получи поисканото отпадане на визите, но след проверка на Брюксел доколко Анкара изпълнява всички необходими критерии и след одобрението на 28-те страни и на Европейски парламент.

Предпазливо са формулирани и стъпките за другото „обезщетение“, поискано от Анкара – ускоряване на преговорите за членство в ЕС. Според текста ЕС ще подготви „възможно най-скоро решение за отваряне на нови глави“ в преговорите, без да се уточняват теми и срокове.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ