Как реагира светът на резултатите от референдума във Великобритания

Как реагира светът на резултатите от референдума във Великобритания

Как реагира светът на резултатите от референдума във Великобритания

Как посреща светът новината за резултатите от провелия се вчера референдум за бъдещето на Великобритания в Европейския съюз. Ето първи обобщени политически реакции:

Доналд Туск, председател на Европейския съвет

„Това не е момент за истерични реакции. Днес, от името на 27 държавни лидери мога да кажа, че сме решени да запазим единството си като 27. Докато Обединеното кралство не напусне ЕС нормално, европейските закони ще продължават да важат за и в Обединеното кралство – както правата, така и задълженията.

Всички процедури по излизането на Обединеното кралство от ЕС са изложени в споразуменията. За да обсъдим детайлите, предложих другата седмица да се проведе неформална среща на 27-те в рамките на ЕС, както и да започнем да мислим за бъдещето на нашия съюз.

Последните години бяха най-трудните за историята на нашия съюз, но баща ми обичаше да казва, че това, което не ни убива, ни прави по силни.”

Мартин Шулц, председател на Европейския парламент

„Уважаваме резултата. Имаме яснота Великобритания да поеме по собствения си път.

Сега е времето да сме сериозни и отговорни. Дейвид Камерън има свой дълг пред страната си, а ние сме отговорни за бъдещето на ЕС. Можете да видите какво се случва с лирата на финансовите пазари. Не искам същото да се случи и с еврото.

Официална реакция на Кремъл, изразена от Димитър Песков, прессекретар на руския президент Владимир Путин

"Двустранните отношения между Русия и Великобритания не са лесни. Не винаги можем да констатираме у нашите британски партньори готовност за общуване и сътрудничество. Надяваме се в новите реалности все пак да надделее разбирането за необходимостта от изграждане на добри отношения с нашата страна". 

Сергей Лавров, министър на външните работи на Русия

"Това е вътрешнонационален въпрос на английския народ. Има ясни математически данни от референдума, такава е волята на народа."

На въпрос как би коментирал появили се вече тълкувания, че резултатите от референдума са радостна новина за Кремъл, Лавров отбеляза, че няма медицински образование и по тази причина не коментира "медицински случаи".

Алексей Пушков, председател на Комитета на Държавната дума по международните въпроси

"Това е политическо земетресение за Европа, с продължителни последствия"

Геерт Вилдерс, лидер на нидерландската Партия на свободата

„Ура за британците! Сега е наш ред. Време е за нидерландски референдум!”

Марин льо Пен, лидер на крайнодесния Национален фронт на Франция

„Победа за свободата! Сега трябва да проведем същия референдум и във Франция, и в другите страни-членки на ЕС.”

Марион Маршал льо Пен, фрески политик от Националния фронт

„От #Брекзит до #Фрекзит: време е да внесем демокрацията в нашата страна. Французите трябва да имат правото да избират!”

Валери Пекрес, председател на френската Републиканска партия за региона на Париж

„Това е мълния. Никой не вярваше, че може да се случи. Бях убедена, че никой няма да избере да отмени онова, към което толкова дълго се е стремял. Трябва да преосмислим Европа. Френският народ трябва да знае, че ЕС ги пази. Нуждаем се от Европа, която е по-демократична и по-малко бюрократична.”

Матео Салвини, лидер на италианската антиимиграционна Северна лига

„Ура за куража на свободните граждани! Сърцето, мозъкът и гордостта надвиха лъжите, заплахите и изнудването. Благодаря ти Великобритания, сега е наш ред.”

Кристиан Кер, канцлер на Австрия

"Не очаквам случилото се във Великобритания да предизвика ефекта на доминото и в други държави, но и не се страхувам от ефекта на доминото." Наред с това обаче той отбеляза, че Европа ще загуби своя статус и значение в света заради решението на британците, а икономическите ефекти ще се усешат дълго време.

Себастиан Курц, външен министър на Австрия

 

„Не е изключен домино ефект върху други държави.”

Пред австрийско радио Курц казва, че ЕС като цяло ще оцелее.

Шарл Мишел, премиер на Белгия

Членките на ЕС трябва да се срещнат, за да „определят приоритетите и да начертаят ново бъдеще за Европа”.

Правителството на Ирландия

„Този резултат очевидно има значителни последици за Ирландия, както за Великобритания и за ЕС. Правителството ще се събере по-късно днес, за да обсъди резултата. След това премиерът ще направи публично изявление.”

Марк Рюте, премиер на Нидерландия

„Разочарованието, което виждате във Великобритания, съществува и в други държави, включително и в нашата. Това трябва да бъде стимул за допълнителни реформи.”

Според Рюте процедурата по излизане на Великобритания от ЕС ще бъде продължителна. „Първо страната ще трябва да реши дали иска да започне тази процедура”, допълва той.

Франк-Валтер Щайнмайер, външен министър на Германия

„Новината от Великобритания е много отрезвяваща. Днешният ден изглежда тъжен за Европа и Великобритания.”

Зигмар Габриел, вицеканцлер на Германия

„По дяволите! Лош ден за Европа.”

Дора Бакоянис, депутат от гръцката дясноцентристка Нова демократична партия

„Цената на популизма лъсна в целия си блясък. Г-н Камерън носи огромна отговорност. Днес е тежък ден за Европа и дори по-тежък за Великобритания.”

Манфред Вебер, лидер на най-голямата група в Европейския парламент, ЕНП

„Преговорите за излизане на Великобритания от ЕС би трябвало да приключат след не повече от 2 години. Не можем да си позволим специално отношение. Напускане означава напускане.”

Антон Бьорнер, председател на германската Асоциация за външна търговия

„Това е катастрофален резултат за Великобритания, но и за Европа и Германия; особено за германската икономика. Тревожно е, че най-старата демокрация в света ни обърна гръб.”

Витолд Вашчиковски, външен министър на Полша

„‘Брекзит’ е лоша новина за Великобритания и Европа. Той е признак, че концепцията за ЕС има нужда от промяна.”

Тимо Сойни, лидер на партията „Истински финландци”

„Народът се произнесе.”

Доналд Тръмп, кандидат за президент на САЩ

"Британците върнаха контрола си над страната!"

Арун Джейтли, финансов министър на Индия

„В този глобализиран свят нестабилността и несигурността са новите норми. Тази присъда очевидно ще засили нестабилността, най-малко защото носи несигурни последици за Велиобритания, Европа и целия свят. Всички държави по света ще трябва да се подготвят за период на възможна турбуленция и да са нащрек за средносрочните последици от референдума.”

Малкълм Търнбул, премиер на Австралия

„Последиците за Австралия пряко и от правна гледна точка ще бъдат малки, защото ще са нужни няколко години на Великобритания да напусне Европейския съюз, да договори излизането си. И все пак вече наблюдаваме сериозни сривове на фондовите борси и известно време ще има някаква степен на несигурност.”

Бившият сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън, в профила си в Туитър

"Повече от очевидно е колко бързо може да бъде убедено половината от всяко население, да гласува против себе си. Добър урок!"

По материали от чуждия печат и социалните мрежи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ