Нова технология огрява със "слънчево небе" и най-тъмните помещения

Нова технология огрява със слънчево небе и най-тъмните помещения

Технология, чрез която слънчевото небе е навсякъде с нас – в офиса, докато пътуваме за работа, в помещения без прозорци. Това предлага проектът CоеLux, който е е сред дванайсетте иновативни технологии, отличени на Innovation Convention през март 2014 г. в Брюксел. Разработването му бе подкрепено от ЕС с 2,5 млн. евро по Седма рамкова програма, инвестираща в научна и развойна дейност. Очаква се да се появи в края на тази година и да завземе значима част от световния пазар на осветителни изделия на обща стойност 58 милиарда евро.

Накратко, разработката представлява високотехнологична прозоречна система, която симулира разпръскване и предаване на естествена светлина в затворено помещение като по този начин се постигат физичните и оптичните ефекти на слънчевите лъчи, преминаващи през атмосферата. Явлението  има положителен ефект, като увеличава чувството за комфорт в затворена и подземна среда. 

Затова и нейните създатели от Университета на Инсубрия в Комо, Италия са убедени, че  CоеLux има сериозен потенциал да се превърне в революционизираща иновация в съвременната индустрия на осветлението и дизайна и да допринесе за добруването на хората в Европа и отвъд нея.

Разработката съчетава три основни елемента:

- Последната дума на LED-технологиите за възпроизвеждане на светлинния спектър;

- Сложна оптична конструкция, създаваща усещане да дистанция между „човека”, „слънцето” и „небето”;

- Наноструктурирани материали в слой от няколко милиметра, които пресъздават целия процес на Релеево разсейване, което се получава в атмосферата.

Високотехнологичната прозоречна система предлага широка гама от възможности за вътрешно-архитектурен дизайн с три светлинни режима: „северно-европейски”, „средиземноморски” и „тропически”.

Технологията, която е собственост на CoeLux Srl - дъщерната организация на Университета в Инсубрия, е предназначена поначало за индустрията на здравеопазването, но може да бъде приложена и в най-различни среди като жилища под наем, хотелиерство, музеи, летища, подземен транспорт, балнеолечение, спортни центрове, кина, офиси и заводи. Нейните създатели виждат широко бъдещо приложение на „Слънчевото небе” в страните, до които естествената светлина не достига през дълги периоди всяка година.  Можете да се запознаете по-подробно с нея тук.

От Европейската комисия напомнят, че от началото на тази година стартира новата научна програма на ЕС за финансиране на научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020. По нея, през следващите седем години близо 8 милиарда евро ще бъдат инвестирани в проекти за научни изследвания и иновации, подкрепяйки по този начин европейската икономическата конкурентоспособност и разширявайки границите на човешкото познание. Изследователският бюджет на ЕС е насочен най-вече към подобряване на ежедневието на европейските граждани в области като здравеопазване, околна среда, транспорт, храни и енергия (виж графиката). За допълнително насърчаване на инвестициите в частния сектор и създаване на висококвалифицирани работни места, ЕС развива изследвания в партньорство с фармацевтичния, космическия, автомобилния и електронния сектор. „Хоризонт 2020” ще се фокусира специално върху преобразуването на идеи в пазарни продукти, технологии и услуги.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ