Трафикът на мигранти в Европа е станал престъпен бизнес за 6 млрд. долара

Трафикът на мигранти в Европа е станал престъпен бизнес за 6 млрд. долара

Трафикът на мигранти в Европа е станал престъпен бизнес за 6 млрд. долара

Нелегалният превоз на мигранти на територията на ЕС е станал международен бизнес с оборот близо 6 млрд. долара, става ясно от доклад на Европол, цитиран от Би Би Си.

По данни на европейската полицейска служба около 90% от имигрантите, пристигащи в Европа, в някакъв момент от пътуването си са използвали услугите на мрежата за незаконен превоз.

През миналата година в Европа са влезли около 1 млн. мигранти, повечето с помощта на престъпни организции. Всеки от тях е платил между 3,2 и 6,5 хил. долара. Най-често плащането се извършва при пристигането или се отработва по пътя.

Европол очаква ръст на броя на клиентите на подобни мрежи, тъй като много от страните въвеждат ограничения за мигрантите, които криминалните структури намират начин да заобиколят.

Престъпниците се занимават и с нелегален превоз през границите, и с фалшифициране на документите, необходими на мигрантите. От своя страна това повишава и ръста на корупцията. Често нелегалният превоз на мигранти е съпроводен и от други престъпления като контрабанда на наркотици.

Засега международната мрежа не е напълно организирана. Подобни организации има в около 100 страни по света, сред които и европейски държави. Всяка групировка контролира своя участък от маршрута.

Според Европол пътят на нелегалните мигранти зависи в момента основно от степента на граничен контрол, сезона и още няколко фактора.

Маршрутът през западната част на Средиземно море минава през Испания и Португалия – по него нелегалните имигранти пристигат вече повече от 10 години. Най-често го използват идващите от Алжир, Мароко и Гвинея.

Либийците проникват в Европа основно през Италия. Този път използват и мигрантите от други африкански страни. По него миналата година са влезли нелегално 154 000 души.

Европол отбелязва още три основни маршрута – Южноевропейски (през Гърция или България),  Източен (през Русия, Молдова и Беларус) и Северен (през Русия, Норвегия и Финландия).

През Гърция и България в Европа миналата година са проникнали над 885 000 мигранти, а по другите два маршрута общо около 4000 спред данните на доклада.

Организаторите на престъпните мрежи като цяло не са европейци, а имиграти, най-често от страните, от които са и клиентите. Понякога те имат някакъв малък бизнес в центровете по маршрута от типа на ресторанти или коли под наем. Чрез тях перат парите от нелегалния трафик.

Заради засилването на граничния контрол, организаторите на нелегалния превоз на мигранти, ще започнат да предлагат повече маршрути, смята европейската полиция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ