Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|21 икономики предупреждават за забавяне на растежа

Междуправителствена група от 21 икономики, включително Съединените щати и Китай, предупреди днес, че колективният им икономически растеж е застрашен от рязко забавяне, тъй като митническото напрежение и политическата несигурност оказват натиск върху инвестициите и търговията, предаде CNBC.
Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (APEC) прогнозира растеж от 2,6% през 2025 г., в сравнение с 3,6% през предходната година.
„От увеличаването на митата и ответните мерки до суспендирането на процедури за улесняване на търговията и разрастването на нетарифните бариери — ставаме свидетели на среда, която не е благоприятна за търговия,“ заяви Карлос Курияма, директор на аналитичното звено на APEC, на среща в Южна Корея.
Курияма допълни, че несигурността влияе върху бизнес доверието, като много компании отлагат инвестиции и пускането на нови продукти, докато ситуацията не стане „по-предвидима“.
Събирането се провежда в момент, когато агресивната търговска политика на президента на САЩ Доналд Тръмп и масовото въвеждане на „реципрочни“ мита предизвикаха ответни мерки от търговски партньори. Макар че тези мита засега са замразени, средата остава напрегната и несигурна.
Курияма отбеляза, че възстановяването на доверието в търговията изисква не само намаляване на напрежението, но и действия като укрепване на устойчивостта на снабдителните вериги и подобряване на прозрачността на търговските правила и процедури.
Коментари на бивши и настоящи търговски представители пред CNBC също отразиха тази позиция, подчертавайки важността на предвидимостта в световната търговия.
Бившият канадски министър на търговията Мери Енг заяви пред „Squawk Box Asia“, че това, което търсят компаниите, предприемачите и държавите, са търговски споразумения, които да осигурят определена предвидимост при бизнес отношенията между партньори.
Коментари от бивши и настоящи търговски служители пред Си Ен Би Си също подкрепиха това мнение, подчертавайки значението на предвидимостта в световната търговия.
Бившият канадски министър на търговията Мери Енг заяви пред медията, че компаниите, предприемачите и държавите търсят търговски споразумения, които предлагат на търговските партньори определена предвидимост за правене на бизнес помежду им.
Енг беше министър на търговията, когато Тръмп наложи 25% мита върху стоманата и алуминия (САЩ е най-големият пазар на стомана в Канада) и поиска официални консултации със САЩ за решаване на въпроси, свързани с тарифите.
„Мисля, че всички ние дължим на нашите икономики, на нашите хора, на нашите бизнеси да направим всичко възможно, за да създадем правилните условия, така че да има предвидимост, да има правила, така че бизнесът да може да разчита на това и да може да планира това. Това е нещото, което те очакват правителствата да правят.“
Генералният директор на Световната търговска организация Нгози Оконджо-Ивеала също присъства на събитието и настоя, че „трябва да има диалог със САЩ, за да се разбере защо сме стигнали дотук и какво можем да направим по въпроса“.
Тя предупреди за напрежението между САЩ и Китай, като каза, че „ако светът се раздели на два глобални търговски блока, бихме могли да загубим 7% от световния БВП в дългосрочен план“.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.