Американците се опасяват, че нови мита може да предизвикат инфлация в САЩ

Американците се опасяват, че нови мита може да предизвикат инфлация в САЩ

Американците не смятат, че митата за внос са добра идея, ако водят до по-високи цени, и са скептични, че ще помогнат на работниците в САЩ, установи проучване на Reuters/Ipsos, което подчертава политическите рискове за плана на новоизбрания президент Доналд Тръмп да наложи високи такси върху стоките от Китай, Мексико и други нации.

Само 29% от респондентите в шестдневното допитване, което приключи във вторник, се съгласиха с твърдението, че „е добра идея САЩ да налагат по-високи мита върху вносните стоки, дори ако цените се повишат“, докато 42% не са съгласни. Други 26% са казали, че не знаят, а останалите не са отговорили на въпроса.

Само 17% от респондентите се съгласиха с твърдението, че „когато САЩ налагат мита върху вносни стоки, това е добре за мен лично“.

Възгледите на американците за митата представляват потенциален проблем за Тръмп, когато републиканецът се върне в Белия дом на 20 януари. Икономистите казват, че тарифният му план, който е по-агресивен от този, по време на президентството му през 2017-21 г., ще предизвика по-висока инфлация от този вид, който отслаби президента демократ Джо Байдън и помогна за проправянето на пътя на Тръмп обратно към Белия дом.

„Мисля, че част от общественото мнение може да подейства като спирачка за по-екстремните тарифни планове на Тръмп, защото очевидно те ще се появят в цените“, каза Мери Лавли, търговски икономист и старши сътрудник в института Питърсън за Международна икономика, про-търговски мозъчен тръст.

Тръмп обеща да даде тласък на американската индустрия, като наложи 10% универсално мито за внос и 60% мито върху китайския внос. Той също така заплаши с 25% мита върху стоки от Мексико и Канада, както и с допълнителни 10% мита върху китайски стоки, като начин да ги накара да намалят потока на смъртоносния опиоид фентанил и нелегалната имиграция в САЩ. три страни са най-големите търговски партньори на Америка.

Около 10% от потребителските разходи в САЩ отиват за внос, изчисли Федералната резервна банка на Сан Франциско, така че големите мита могат значително да повлияят на финансите на домакинствата.

В интервю за Meet the Press на NBC, излъчено в неделя, Тръмп каза, че не вярва, че потребителите в крайна сметка плащат цената на тарифите, добавяйки „Мисля, че са прекрасни“.

„Митата ще направят страната ни богата“, каза той.

Анкетата, която беше проведена онлайн, анкетира 4183 възрастни американци в цялата страна и имаше граница на грешка от около два процента в двете посоки.

Перспективата за търговски войни

Говоренето на Тръмп за тарифите повиши перспективата за търговски войни  между нациите, насочени към взаимно подкопаване на икономиките.

Новоизбраният президент нарече себе си "човек на митата" по време на първия си мандат, когато наложи мита между 7,5% и 25% върху китайски стоки на стойност около 370 милиарда долара. Но тези политики освобождават много водещи категории китайски внос - включително смартфони, лаптопи и конзоли за видеоигри - и общата инфлация в САЩ остава ниска.

Изправени пред много по-високи налози върху потенциално всеки износ, насочен към САЩ, висшите лидери и политици на Китай обмислят да позволят на валутата юан да отслабне през 2025 г., ход, който ще противодейства на ефекта от митата, като направи китайските стоки по-евтини в доларово изражение, съобщи Ройтерс тази седмица.

Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум намекна за възможно отмъщение срещу митата на Тръмп, като посочи в писмо до него, че „едно мито ще последва друго в отговор“. Някои канадски регионални лидери призоваха за силен отговор на митата на Тръмп, включително потенциално спиране на износа на канадска енергия, докато други подчертаха зависимостта на САЩ от важни минерали, добивани в Канада.

Дългосрочният спад на заетостта във фабриките в САЩ се разглежда като фактор за победата на Тръмп на президентските избори през 2016 г., когато той управляваше Уисконсин, Мичиган и Пенсилвания. Той отново спечели тези щати на Rust Belt през ноември.

Но в момента американците изглеждат по-малко враждебни към международната търговия, отколкото по време на първата администрация на Тръмп. Около 48% от респондентите в новото проучване се съгласиха с твърдението, че „международната търговия вреди на обикновените американци, защото ни кара да губим работни места тук, в Америка“, което е спад от 64% в проучване на Reuters/Ipsos, проведено през 2018 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ