Анализатори чакат ключов ефект при развиващите се пазари след отварянето на Китай

Анализатори чакат ключов ефект при развиващите се пазари след отварянето на Китай

Анализатори чакат ключов ефект при развиващите се пазари след отварянето на Китай

Отварянето на китайската икономика след премахването на анти-COVID ограниченията ще бъде най-важният процес за развиващите се пазари, съобщава Bloomberg, позовавайки се на анализатори.

За акциите това ще бъде стимул за растеж, тъй като потребителското търсене ще се увеличи на фона на икономическо възстановяване, което ще подобри паричните потоци за компаниите и ще съживи обемите на търговия, смятат експерти.

„Ситуацията с отварянето на Китай ще бъде ключов двигател на настроенията на нововъзникващите пазари, разпространявайки положителния ефект към регионалните икономики и глобалните доставчици на суровини“, каза Галвин Чиа, валутен анализатор в NatWest Markets в Сингапур. „Китай е във възход, докато САЩ и еврозоната вървят надолу, което със сигурност е източник на оптимизъм, тъй като отчасти компенсира забавянето на търсенето", добавя той.

Облекчаването на политиката на „нулева толерантност“ към COVID-19 и мерките за стимулиране, предприети от китайските власти, допринесоха за факта, че борсовият индекс на Хонконг Hang Seng показа най-добрия старт на годината от 2006 г. насам, юанът удари шест- месечен връх, а облигациите приключиха на положителна територия за трети пореден месец. Анализаторите прогнозират, че през 2023 г. БВП на Китай може да нарасне с 4,8%, докато икономиката на САЩ се оценява на едва 0,4%, а на Европейския съюз - 0,1%.

Акциите и валутите на развиващите се страни имаха най-силния си старт на годината от 90-те години на миналия век, а облигациите от повече от десетилетие. Инвеститорите, които се отдръпнаха по време на драстичните мерки на Китай срещу пандемията, сега се завръщат.

Анализаторите от GAMA Asset Management промениха мнението си миналия месец и се настроиха положително към новите пазари. Експертите на Fidelity International, които оценяваха негативно този сектор през по-голямата част от изминалата година, сега дават препоръка "над пазара", като дават предпочитание на Китай и Латинска Америка.

„Тайван, Южна Корея и Малайзия ще се възползват значително от увеличеното китайско търсене на стоки, докато Чили, Бразилия, Индонезия и Южна Африка ще се възползват от износа на суровини за Китай“, каза Раджив Де Мело от GAMA. Отварянето на границите ще донесе полза първо на най-близките дестинации за китайски туристи , като Тайланд", прогнозира той.

Отварянето на китайската икономика и ускоряването на растежа на БВП на страната „няма да предотврати глобалния спад, но всъщност ще облекчи въздействието му, което е положително за настроението на развиващите се  пазари“, каза Хулио Калегари, водещ портфолио мениджър за Азия в JPMorgan Asset Management.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ