Японската икономика изненадващо се сви през третото тримесечие

Японската икономика изненадващо се сви през третото тримесечие

Японската икономика изненадващо се сви през третото тримесечие

Икономиката на Япония неочаквано се сви за първи път от една година, тъй като нарастващите разходи за живот засегнаха потребителските харчове, предаде Би Би Си.

Брутният вътрешен продукт на Япония се е понижил с 1,2% на  годишна база през тримесечието, завършило през септември. Това се дължи на факта, че японците ограничиха разходите на фона на страховете от глобална рецесия, както и заради поевтиняването на йената, което направи вноса по-скъп.

Икономистите обаче очакват третата по големина икономика в света да избегне рецесия, след като се възстанови тази година.

„Очакваме връщане към експанзия“ до края на 2022 г., посочи в бележка до инвеститорите Дарън Тей, японски икономист в Capital Economics .

„Японската икономика ще се възползва от възстановяване на входящия туризъм и по-силения търговски баланс. Но рисковете, свързани с коронавируса и нарастващата инфлация, ще ограничат степента на възстановяване“, добави той.

Заедно със забавянето на глобалната икономика и нарастващата инфлация по целия свят, Япония е подложена на натиск и заради поевтиняването на нейната валута поевтиня спрямо щатския долар тази година.

Миналия месец йената удари нови 32-годишни дъна спрямо долара, което направи цената на вносните стоки - от петрол до храни, по-скъпи за домакинствата и бизнеса в Япония.

Спадът на йената през последните месеци се дължи на разликата между лихвените проценти в Япония и САЩ.

От март насам Федералният резерв на САЩ агресивно повиши основния си лихвен процент, докато се опитва да се справи с нарастващите разходи за живот. Междувременно Японската централна банка запази основния си лихвен процент под нулата.

По-високите лихвени проценти обикновено правят валутата по-привлекателна за инвеститорите.

В резултат на това има по-малко търсене на валути от страни с по-ниски лихви и стойността на тези валути пада.

Нобуко Кобаяши от EY обаче подчерта, че спадът на валутата е добра новина за японските компании, които продават стоките си в чужбина.

„За износителите по-слабата йена определено е положително развитие, тъй като намалява разходите. За тези, които произвеждат на местно ниво, но продават на пазари в чужбина, печалбата, преобразувана в йени, е завишена поради по-евтината йена. По този начин секторите на автомобилостроенето и електрониката се възползват от по-слабата йена“, каза тя.

Кобаяши добави, че слабата йена също може да бъде добра за икономиката на Япония, тъй като може да помогне за привличането на инвестиции от чужбина.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ