Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Йената удари 32-годишно дъно спрямо щатския долар
Японската йена достигна 32-годишно дъно спрямо щатския долар, след като официални данни показаха, че инфлацията в САЩ е нараснала по-бързо от очакваното през септември, предаде Би Би Си.
Йената падна до 147,66 йени за долар преди да се възстанови частично, като към 8:35 часа българско време един долар се разменя за 147,45 йени.
Японският министър на финансите Шуничи Сузуки каза, че правителството ще предприеме „подходящи действия“ срещу нестабилността на валутата.
В рядко виждан ход миналия месец Япония похарчи почти 20 милиарда долара, за да подкрепи затруднената валута на страната.
„Не можем да толерираме прекомерна нестабилност на валутния пазар, водена от спекулативни ходове. Наблюдаваме движенията на валутата със силно чувство за неотложност“, каза Сузуки пред репортери, след като присъства на финансовата среща на Г-7 във Вашингтон.
Миналия месец Япония се намеси на световния валутен пазар, за да подкрепи отслабващата си валута.
Този ход дойде, след като йената удари ново 24-годишно дъно спрямо долара, отбелязвайки първата намеса на японските власти на валутния пазар от 1998 г. насам.
Анализаторите обаче предупредиха, че интервенции като тази няма да имат голям ефект, докато лихвените проценти в Япония продължават да бъдат много по-ниски от тези в САЩ.
Японската валута е подложена на нарастващ натиск през последните месеци, главно поради много различния подход, възприет от Японската централна банка в сравнение с Федералния резерв на САЩ.
В четвъртък официални данни показаха, че потребителските цени в САЩ са се повишили повече от очакваното миналия месец - знак, че борбата с инфлацията в най-голямата икономика в света далеч не е приключила.
Годишната инфлация в страната за септември е 8,2%, което е спад в сравнение с августовското ниво от 8,3%. На месечна база обаче индексът на потребителските цени е нараснал с 0,4%.
Повишаването на потребителските цени в САЩ се следи отблизо, тъй като усилията на Федералния резерв за охлаждане на инфлацията повишават стойността на долара, както и глобалните разходи по заемите.
Централната банка на Америка агресивно повишава лихвените си проценти, за да се бори с растящите цени, което направи долара по-привлекателен за инвеститорите. За разлика от Фед, ЯЦБ поддържа лихвите много ниски.
Силата на долара на световните финансови пазари също оказва влияние върху други основни валути по света, включително британския паунд и еврото.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.