България отново е отличник по индустриално производство

България отново е отличник по индустриално производство

България отново е отличник по индустриално производство

България отново е на първо място по ръст на промишленото производство през юли на годишна база сред останалите страни членки на ЕС. По данни на Европейската статистическа служба българската индустрия се е увеличила с 17,6 на сто спрямо юли 2021 г. Това е 17-ия пореден месец, в който записваме успех по този показател.

След България се нареждат Дания (+12,0%) и Полша (+10,3%).

Постижението на страната ни идва на фона на свитото промишлено производство в еврозоната и ЕС през юли – съответно с 2,3% и с 1,6% спрямо година по-рано, сочат сезонно коригираните данни на Европейската статистическа служба. В сравнение с предходния месец спадът е съответно с 2,4% и 0,8 на сто. Тогава индустриалното производство отбеляза лек ръст – съответно с 1,1% - в еврозоната, и с 1,0%  - ЕС, припомнят от Евростат.

Най-драстичен е спадът при капиталовите стоки – на месечна база те отчитат намаление с 4,2 на сто в еврозоната. След тях са потребителските стоки – спад с 1,6%, и междинните стоки – с 0,8 на сто. Ръст бележи производството на енергия – с 0,4%, и на недълготрайни потребителски стоки - с 1,2 на сто.

В ЕС производството на инвестиционни стоки е намаляло с 3,2%, на дълготрайни потребителски стоки - с 1,6%, а на междинни стоки – с 0,8%, докато производството на енергия нараства с 0,7%, а на недълготрайни потребителски стоки - с 1,0 на сто.

Най-големи месечни намаления сред държавите членки, за които има данни, са регистрирани в Ирландия (-18,9%), Естония (-7,4%) и Австрия (-3,2%). Най-голямо увеличение се наблюдава при Литва (+6,5%), Швеция (+5,8%) и Малта (+4,2%).

На годишна база – през юли 2022 спрямо юли 2021, производството на капиталови стоки е намаляло с 5,4%, на междинни стоки - с 1,8%, и на недълготрайни потребителски стоки - с 1,1%. Расте производството на енергия с 1,1% и на дълготрайни потребителски стоки с 1,4 на сто.

В ЕС производството на капиталови стоки е намаляло с 3,5%, а на междинни стоки - с 1,4%, докато производството на дълготрайни потребителските стоки се увеличило с 0,9%, на недълготрайните потребителски стоки - с 2,1%, и на енергията – с 3,1 на сто.

Сред държавите членки, за които има налични данни, най-големи годишни намаления са регистрирани в Ирландия (-23,7%), Естония и Словакия (и двете -6,4%) и Белгия (-5,1%).

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ