Българското кисело мляко вече е със защитено наименование за произход

Българското кисело мляко вече е със защитено наименование за произход

Българското кисело мляко вече е със защитено наименование за произход, съобщава в социалните мрежи бившият заместник-министър на земеделието Георги Събев, който движеше процедурата по защита по времето на служебното правителство, предаде БНР. 

Той подчертава, че това е най-силната форма на защита срещу имитации на храни в Европейския съюз и само още няколко такива продукта в Евросъюза имат тази привилегия.

Специфичното е, че сертифицирани производители от територията на цяла България могат да използват това означение. Посочва се, че "Българско кисело мляко" е млечен продукт, приготвен от сурово мляко от овце, крави, биволици, кози или смес от тях, произведени в България, и симбиотична закваска от бактериите Lactobacillicus delbrueckii ssp.bulgaricus и Streptococcus thermophilus, които не са подложени на генетична модификация. Благоприятните природо-климатични условия в страната способстват за развитието на млечнокиселата бактерия Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, която се използва при производството му.

Заявката за защитеното наименование е подадена от Сдружение "Български традиционни млечни продукти" и се очаква скоро такава защита да получи и Българското бяло саламурено сирене. 

Известно е, че южната ни съседка Гърция вече защити марката си кисело мляко йогурт и това можеше да се превърне в пречка за регистрацията на българското кисело мляко. Подобен е случаят и със гръцкото сирене „фета“, защото южната ни съседка  може да възрази, че българското бяло саламурено сирене е негова разновидност. През годините не веднъж фирми от Асоциацията на млекопреработвателите в България са разказвали как гръцки търговци изкупуват наше сирене от Южна България, преопаковат го в Гърция и го предлагат не само в ЕС, но и по цял свят като фета.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ