Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнес перспективи: Обратното броене за петрола започва
Международната агенция по енергетика (МАЕ) заяви, че се очаква ръстът на световното производство на петрол, воден от САЩ, да надхвърли ръста на търсенето от сега до края на десетилетието, което ще доведе до увеличаване на свободния капацитет до безпрецедентни нива и потенциално ще наруши управлението на пазара на ОПЕК+, съобщи CNBC.
Прогнозата предизвика строго предупреждение към големите петролни компании от страна на изпълнителния директор на МАЕ Фатих Бирол, който предложи най-големите енергийни компании в света да съобразят бизнес стратегиите си с настъпващите промени.
В последния си средносрочен пазарен доклад, озаглавен „Петрол 2024“, световният енергиен наблюдател заяви, че ръстът на търсенето на петрол е на път да се забави, преди да достигне своя връх от близо 106 млн. барела на ден до 2030 г. Това е увеличение от малко над 102 млн. барела на ден през 2023 г.
В същото време МАЕ очаква общият капацитет за производство на петрол да нарасне до близо 114 млн. барела дневно до 2030 г. - с цели 8 млн. барела дневно над прогнозираното световно търсене.
Според МАЕ това ще доведе до невиждани досега нива на свободен капацитет - освен в разгара на блокирането на Ковида-19 през 2020 г.
Той предупреди, че тази динамика може да има „значителни последици“ за петролните пазари, включително за шистовата индустрия в САЩ и икономиките на производителите в ОПЕК и извън нея.
„Тъй като пандемичното възстановяване губи скорост, преходът към чиста енергия напредва, а структурата на китайската икономика се променя, ръстът на световното търсене на петрол се забавя и ще достигне своя връх до 2030 г.“, заяви Бирол от МАЕ в изявление.
„Прогнозите в този доклад, основани на последните данни, показват, че през това десетилетие ще се появи голям излишък в предлагането, което предполага, че петролните компании може би ще искат да се уверят, че техните бизнес стратегии и планове са подготвени за настъпващите промени“, добави той.
Докладът се появява в момент, когато държавите се стремят да се откажат от изкопаемите горива, а чистите и енергоспестяващи технологии набират скорост. Изгарянето на изкопаеми горива, като въглища, нефт и газ, е основният двигател на климатичната криза.
Според МАЕ делът на изкопаемите горива в световните енергийни доставки от десетилетия се е запазил на ниво от около 80 %, въпреки че се очаква до 2030 г. той да спадне до около 73 %.
Търсенето на петрол в развитите икономики ще продължи да намалява
Въпреки прогнозираното забавяне на растежа на търсенето на петрол, МАЕ отбеляза, че при липса на по-строги политически мерки или промени в поведението, търсенето на суров петрол все още се очаква да бъде с около 3,2 млн. барела дневно по-високо до 2030 г., отколкото през 2023 г.
Според нея този ръст се дължи главно на стабилното търсене от страна на бързоразвиващите се икономики в Азия, както и на авиационния и нефтохимическия сектор.
Според МАЕ обаче търсенето на петрол в развитите икономики е на път да спадне под 43 млн. барела дневно до 2030 г., в сравнение с близо 46 млн. барела дневно през миналата година. Като изключим пандемията от коронавирус, МАЕ заяви, че за последен път търсенето на петрол в развитите икономики е било толкова ниско през 1991 г.
В един забележителен доклад от 2021 г. МАЕ призова да не се разработват нови находища на нефт, газ или въглища, ако светът иска да постигне нулева нетна консумация до 2050 г.
Констатациите в този доклад бяха широко критикувани от няколко производители от ОПЕК+, които се застъпват за двойни инвестиции във въглеводороди и възобновяеми енергийни източници, докато зелената енергия не може едностранно да задоволи нуждите на световното потребление.
Ръководеният от Саудитска Арабия ОПЕК+ се отнася до влиятелен енергиен съюз, съставен от партньори от ОПЕК и от страни извън ОПЕК.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.