Bloomberg: Мечтата на Шолц за климатична революция, която да съживи Германия, умира

Bloomberg: Мечтата на Шолц за климатична революция, която да съживи Германия, умира

Bloomberg: Мечтата на Шолц за климатична революция, която да съживи Германия, умира

Канцлерът Олаф Шолц се бори да осъществи плана си за овладяване на прехода към зелена енергия и разгръщане на десетилетие на икономическа динамика в Германия.

Но с наближаването на половината от четиригодишния мандат на правителството му визията за радикален тласък за премахване на въглеродните емисии, което ще даде импулс и на икономическия растеж, изглежда се изплъзва, пише Bloomberg в свой аналитичен материал.

Икономическото влошаване на Германия, подсилено от слабото световно търсене и енергийната криза, усложни живота на коалицията на Шолц. Но канцлерът също така задълбочава проблема, като изпраща противоречиви сигнали на инвеститорите, които са от решаващо значение за стратегията.

След като първите признаци на отпор от страна на гласоподавателите предизвикаха борба между непокорни политически партньори, Шолц не успя да наложи ясна линия и вместо това се изправи пред месеци на публична борба за ключови части от плана си.

"Проблемът е в това постоянно люшкате напред-назад", казва Ясмин Грошл, старши икономист в Allianz SE Group. "През последните месеци коалицията води много спорове с много различни противоречиви мнения, които създават несигурност за хората, а също и за компаниите, което води до по-малко инвестиции."

Шолц обвинява бюрокрацията за осуетяването на амбициите си, като изтъква загубата на инерция на програмата, считана за съществена за стремежа на Европа да оглави борбата срещу ускоряващото се изменение на климата.

В условията на променящ се световен ред и бушуваща война в Украйна усещането за отстъпление под ръководството на канцлера дава възможност на крайнодясната партия "Алтернатива за Германия" да получи подкрепа.

Мрачното настроение около управлението на Шолц на най-голямата икономика в региона е далеч от смелия оптимизъм, който социалдемократическият канцлер за първи път демонстрира, когато неговата тристранна коалиция със Зелените и Свободните демократи встъпи в длъжност в края на 2021 г.

Тогава алиансът се ангажира да постигне неутралност по отношение на климата до 2045 г., придружена от обещание за нов "Wirtschaftswunder" - икономическо чудо - подобно на това, което Западна Германия преживя след Втората световна война.

"Благодарение на големите инвестиции в опазването на климата Германия ще постигне за известно време темпове на растеж, които за последен път видяхме през 50-те и 60-те години на миналия век", заяви Шолц в интервю през март за Neue Berliner Redaktionsgesellschaft, представляващ конгломерат от местни вестници.

Шест месеца след това предсказание Германия е в задънена улица. Прогнозата на ЕК от началото на тази седмица показа, че най-голямата икономика в региона ще претърпи спад от 0,4 % през 2023 г. - определено най-лошият резултат, предвиден за всеки от нейните партньори. Германските официални лица неофициално също очакват подобен резултат.

Като илюстрация на това предизвикателство лобито на германската химическа промишленост заяви тази седмица, че през второто тримесечие всички показатели - от производството до цените и оборота - са се влошили и очаква още по-голямо влошаване.

Глобалната криза, предизвикана от Китай, е част от проблема, който засяга германската индустрия, основана на износа. Това насочи вниманието на избирателите към икономиката и повдигна въпроси относно вътрешния бум, който Шолц обещаваше да осигури зеленият преход.

Макар че е твърде рано да се очакват вече някакви плодове от тази дългосрочна политика, за избирателите вече е очевидно, че първата фаза е била объркана. Неотдавнашно проучване на обществената телевизия ARD показа, че само 19% са доволни от неговото правителство, срещу 79% недоволни.

Хората дори са станали алергични към термина "енергиен преход" и канцлерът наистина би си помогнал, ако избягва да използва този термин, заяви високопоставен социалдемократ при условие за анонимност.

Бездействието на правителството не помага за това. Когато през април министърът на икономиката на Зелените Роберт Хабек представи предложение за забрана на новите газови и мазутни котли, се разрази буря, тъй като приятелски настроените към бизнеса Свободни демократи яростно се противопоставиха на плана.

В крайна сметка Хабек беше принуден да смекчи действието на закона за отоплението, като даде на собствениците на жилища повече време да подновят системите си, с мярка, която сега се очаква да премахне само три четвърти от първоначално планираните емисии.

"Компаниите биха били склонни да инвестират повече в зелената трансформация, ако знаят какво ги очаква в бъдеще - на какво могат да разчитат. Но те не разполагат с тази перспектива", казва Грошл от Allianz.

Самият Шолц се оплаква от бюрокрацията, която забавя процесите и този месец призова за действия за намаляване на регулациите на федерално, щатско и общинско ниво. Той дори се обърна за помощ към депутатите от опозицията - ход, който някои коментатори смятат за признак на отчаяние.

Лидерът на опозицията Фридрих Мерц от ръководения от християндемократите консервативен блок контрира, че "мнозинството вече не подкрепя вашата политика за климата".

Друга голяма спирачка пред растежа и инвестициите са енергийните разходи. Макар и по-ниски от миналогодишните рекорди, цените на газа и електроенергията все още са между два и три пъти по-високи в сравнение с равнището отпреди войната в Украйна.

Макар че някой ден енергийният преход може да предпази Германия от геополитически сътресения в доставките на изкопаеми горива и политически натиск от страни като Русия, засега това е просто голямо предизвикателство, което заплашва да прогони бизнеса в чужбина.

Хабек се опитва да подпомогне енергоемките компании със субсидии, за да улесни прехода им към безвъглеродно производство, но както Шолц, така и финансовият министър Кристиан Линднер от Свободните демократи блокираха плана му с аргумента, че той няма икономически смисъл.

Това ще увеличи и нарастващата сметка, като се има предвид, че през юли кабинетът на Шолц одобри фонд за климата и трансформацията в размер на 212 млрд. евро (231 млрд. долара).

Според някои икономисти по-тревожно е, че липсва напълно обмислен план. "Правителството е на грешен път", казва Вероника Грим, член на Германския съвет на икономическите експерти, която смята, че страната се нуждае от по-радикални действия, като например отваряне на пазарите. "Те се опитват да запазят статуквото с високи субсидии, но това няма да проработи.", убедена е тя.

Вместо това тя би подкрепила мерки, които включват по-голям внос, за да се намали натискът върху вътрешния пазар, по-голям акцент върху търговията с емисии, инвестиции в инфраструктура и увеличаване на производството на водород, както и ратифициране на търговски споразумения, за да се осигурят повече източници на доставки.

Специална двудневна среща на кабинета в замъка Мезебург на север от Берлин този месец трябваше да намери отговори на икономическите проблеми на Германия, но завърши без нов генерален план.

Мартин Морисън, главен икономист за Европа в германската асет мениджмънт компания DWS, все още се радва на тази среща и настоява, че „невероятната устойчивост“ на Германия в лицето на последните кризи показва, че е твърде рано да се отписват перспективите на Германия като двигател на европейския растеж.

"Правителството ясно призна, че предизвикателството е в премахването на държавната бюрокрация", каза той. "Вярвам, че в обозримо бъдеще тук нещо ще се подобри."

Засега, докато германската икономика се лута в спадове и кризи, Шолц се опитва да привлече избирателите на своя страна, като настоява, че и той, и те споделят разочарованието от начина, по който функционира страната.

"Германците са уморени от застоя", каза той пред депутатите. "Аз също."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ