Делян Добрев пита шефа на "Лукойл България" за отношенията му с Асен Василев на изслушване в парламента

Делян Добрев пита шефа на Лукойл България за отношенията му с Асен Василев на изслушване в парламента

Делян Добрев пита шефа на "Лукойл България" за отношенията му с Асен Василев на изслушване в парламента

Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев, който е и председател на Комисията по енергетиката в НАС попита генералният директор на "Лукойл България" и зам.-председател на Надзорния съвет на  "Лукойл Нефтохим Бургас" Александър Величков за личните му отношения с финансовия министър Асен Василев по време на съвместно заседание в парламента днес на две комисии - по икономическа политика и иновации и от комисията по енергетика.

Народните представители заседават за изясняване на въпроса какви средства е събрала държавата след въвеждането на размер на таксата, която бургаската рафинерия трябва да внася във Фонд "Сигурност на електроенергийната система", съгласно приетия в края на миналата година Закон за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт. Вноската на рафинерията в този фонд е предназначена именно за изплащане на компенсации на транспортни разходи Депутатите изясняват и дали събраното до момента съответства на това, което реално би трябвало да постъпи в бюджета.

На изслушването се явиха министърът на икономиката Богдан Богданов, както и шефът на НАП Румен Спецов. Делян Добрев е задал три конкретни въпроса на Величков: срещал ли се е с Асен Василев в почивните дни, по-конкретно в неделя през септември?; возил ли е Асен Василев в личния си автомобил?; водил ли го е в централата на Лукойл?.

По-късно, на профила си във Фейсбук Добрев зададе задочно още два въпроса, но този път към Асен Василев. "След дълго объркване, Величков отговори, че не знае кой ден е било с което косвето потвърди, че го е возил в личния си автомобил и го е водил в централата на Лукойл. Какво е правил действащ министър в автомобила на шефа на Лукойл? Какво е правил в почивен ден в централата на руската компания?", написа Добрев.

Преди това, в изказването си той заяви, че "Лукойл Нефтохим Бургас" обжалва в съда формулата, по която Министерство на икономиката определя вноската, която трябва да внася в бюджета съгласно Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт. Обжалва се решението, взето на първа инстанция от тричленен състав на ВАС, с което бе отхвърлен иска на нефтопреработвателната компания срещу заповедта, с която се определя размера на плащането. Първата вноска - за м. декември - по приетия в края на миналата година закон за компенсиране на транспортните разходи беше определена в размер на 69,9 млн. лв. Тя не е изплатена напълно до момента, съобщи министърът на икономиката Богдан Богданов. Причината е именно обжалването. Богданов информира депутатите, че до 15 февруари ще обяви размера на вноската по Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт, която "Лукойл" трябва да преведе за януари във Фонд "Сигурност на електроенергийната система".

В отговор на депутатски въпрос, шефът на НАП РУмен Спецов пък заяви, че "Лукойл към днешна дата няма неплатени задължения и всичко, което са имали като задължение е платено в срок. С тях имаме други производства по реда на ДОПК в съдебна фаза, но няма неплатени задължения". Той не съобщи конкретен размер на платените от "Лукойл" средства към бюджета, позовавайки се на данъчна тайна, която е длъжен да пази, освен ако от компанията не му позволят да съобщи сума. Ръководителят на компанията Александър Величков обаче запази мълчание и сума не бе оповестена.

Компанията е била уведомена, че има разминаване в декларираното като стойност задължение към "Фонда за сигурност на електроенергийната система" спрямо определеното от министъра на икономиката и писмено е била поканена да предекларира вноската и в максимално кратък срок тя да бъде внесена, каза пред депутатите председателят на Фонда Диан Червенкондев. Досега това не се е случило, а до края на януари няма и подадена нова декларация, отбеляза Червенкондев, цитиран от БТА . В този период от компанията обжалват заповедта на министъра пред Върховния административен съд (ВАС), като на 9 февруари Върховният административен съд  се произнася, че не удовлетворява искането за спиране на предварителното производство на тази заповед, обясни председателят на фонда.

По указания на Националната агенция за приходите от Фонда са уведомили "Лукойл", че административното производство стартира и компанията може в 14-дневен срок да плати дължимата такса, определена от икономическия министър, с вече изчислените законоустановени лихви. Очакваме този 14-дневен срок да приключи, ако това не се случи, ще издадем акт за установяване на тези задължения и ще ги предадем на НАП да предприеме действия по събирането им от сметка на Фонда, каза още Червенкондев.

На 15 януари от икономическото министерство съобщиха, че със заповед на министъра на икономиката и индустрията вноската на "Лукойл" по чл. 1 от Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт за месец декември 2023 година е в размер на 69 904 372 лева. През втората половина на януари председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски заяви, че "руската компания "Лукойл" за пореден път демонстрира незачитане на решенията на българския парламент и законите на страната, като е внесла 25 милиона лева по-малко за декември във Фонд "Сигурност на електроенергийната система", от който се компенсират разходите на хората за транспорт".

Според Закона за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт бе изчислено, че до днешна дата "Лукойл" трябва да внесе около 70 милиона лева за декември, а са внесени едва 45 милиона, посочи тогава Пеевски.

В средата на януари правителството одобри Програма за финансова подкрепа на физически лица за транспорт. Тя е разработена от Министерството на труда и социалната политика и Министерството на икономиката и индустрията, в изпълнение на Закона за компенсиране на разходите на потребителите на транспорт. В него е регламентирано, че събраните във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" месечни вноски върху нефтопродукти, произведени в България от суров нефт с произход от Русия, ще се разходват за компенсиране на разходите на потребителите за транспорт по ред и условия, определени с постановление на Министерския съвет.

С изпълнението на програмата се очаква около 300 000 семейства с деца от уязвимите групи да получат компенсация в размер до 300 лева. Средствата ще бъдат изплатени от Агенцията за социално подпомагане по служебен път на семейства, които в периода от 1 декември 2023 г. до 29 февруари 2024 г. получават месечни помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ