Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бразилската икономика расте след връщането на власт на Луиз Инaсио Лула да Силва, но политическото разделение остава
Бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва обича да се хвали, че първата му година, след като отново пое властта в страната е била успешна. През 2023 г. бразилската икономика се е подобрила, Конгресът е приел отдавна закъснелия проект за данъчна реформа, бунтовниците, които искаха да го свалят, са в затвора, а на неговия предшественик и противник Жаир Болсонаро е забранено да се кандидатира отново до 2030 г.
Въпреки това 78-годишният лидер все още не успява да получи достатъчна подкрепа от гражданите и депутатите, пише БТА. Някои големи спънки, включително серия от гласувания в Конгреса за отмяна на наложено от него вето, са знак, че бъдещето на Лула да Силва може и да не е толкова безоблачно и продуктивно, особено с оглед на почти поравно разпределените негови привърженици и тези на Болсонаро.
"Поляризацията в бразилската политика е такава, че мненията на гласоподавателите на Лула и Болсонаро излизат и извън рамките на икономиката", заяви политическият коментатор Томас Трауман, цитиран от Асошиейтед прес и автор на неотдавна излязъл бестселър за политическите разногласия в Бразилия. "Тези групи имат много различни визии за света като ценностите, които определят идентичността на всяка група, са по-важни от цените на хранителните стоки или лихвите", добавя той.
Луиз Инaсио Лула да Силва пое властта на 1 януари 2023 г. след минимална победа над Болсонаро през октомври 2022 г. В началото на четиригодишния му мандат едва една четвърт от Конгресa застана на негова страна. Бизнесът и опозицията се опасяваха, че Лула е "завил твърде наляво".
Бунтът, воден от привърженици на Болсонаро, разруши правителствени сгради в столицата Бразилия на 8 януари и новите сътресения изглеждаха почти сигурни. Бившият финансов министър Паулу Гедеш прогнозира, че политиката на Лула да Силва ще влоши значително икономиката подобно на обхванатите от финансова криза Аржентина и Венецуела.
"За шест месеца ще се превърнем в Аржентина, а за година и половина във Венецуела", заяви Гедеш в интервю.
Случилото се до декември миналата година сякаш опровергава подобни прогнози. Бразилската икономика ще нарасне с 3 на сто тази година вместо с очакваните от пазарните анализатори 0,6 на сто. Инфлацията се е задържала на контролирано равнище от около 4,7 на сто на годишна основа, което е малко над предвижданията, но е далеч от двуцифрените стойности през последните години. Нивото на безработицата се е понижило до 7,5 на сто през ноември, един процентен пункт под равнището в деня, в който Болсонаро предаде властта.
Фондовата борса в Сао Пауло удари рекордни нива през декември, като индексите се повишиха над 134 000 пункта за първи в историята й. Бразилският реал също поскъпна спрямо американския долар. Всичко това доведе до завръщането на оптимистичния и жаден за пътешествия в чужбина Лула, който "отсъстваше" почти десетилетие, потънал в лично униние.
"През 2023 г. трябваше да оправим къщата ни, да сложим нещата на място", каза бразилският президент на заседание на 12 декември. "И сега мога да кажа - бъдете готови. Идната година бразилската икономика няма да позволи на никого да изпадне в тежко финансово положение", отбеляза той.
И наистина през декември бразилското президентство съобщи в социалната мрежа "Екс" (X), че страната е изпреварила Канада и се е утвърдила като деветата по големина икономика в света, потвърждавайки октомврийските прогнози на Международния валутен фонд (МВФ).
"Приключваме годината по изключителен начин. Хората са по-щастливи, бразилската икономика отчита растеж, заплатите се увеличават, безработицата намалява. Това е приятна ситуация, като се има предвид, че наследихме една разрушена от предишното правителство страна", написа президентът, цитиран от АНСА.
Бразилия се изкачва с две позиции в класацията спрямо миналата година благодарение на комбинацията от по-благоприятен обменен курс и по-високия от прогнозирания икономически растеж.
Въпреки отчетения подем обаче социологически проучвания сочат, че подкрепата за президента остава на равнище между 38 и 40 на сто от януари 2023 г. Тя не е нараснала дори след съобщението, че минималната работна заплата ще се увеличи през 2024 г., все по-големите законови проблеми, с които се сблъсква Болсонаро и завръщането на Бразилия като ключов играч на международната сцена при Лула.
Около една трета оценяват управлението му малко над средното ниво, а друга една трета твърдо не одобрява начина, по който той управлява мощната латиноамериканска икономика, която отново е в челната световна десетка след години на спад.
Привържениците на Лула са у дома, но тези на Болсонаро все още са на улицата, отбелязва АП.
Макар и не толкова многобройни, колкото през неотдавнашното минало, няколко хиляди бразилци поискаха импийчмънт за Лула по обвинения в корупция и показаха устойчивата политическа основа, върху която с стъпил Болсонаро.
Инженерът Едуардо Карлос Сантос, на 73 години, вярва, че бразилската икономика се е възстановила благодарение на работата на Болсонаро. Набожен евангелист, каквито са мнозина от привържениците на бившия президент, той твърди, че срещу консерваторите се води "културна война", а левите нямат място в правителството.
"Независимо дали го харесвате или не, Болсонаро остави една по-добра икономика, а Лула само бере подовете от това", заяви Сантос, който обвинява за икономическите трудности по-време на мандата на Болсонаро пандемията от КОВИД -19 и здравните ограничения.
Трудностите на Лула по улиците се проявяват и в Конгреса, който няколко пъти отхвърли вето, наложено от президента, най-вече в екологичното законодателство, както и върху законопроекта за милиарди долари, изключващ редица сектори на икономиката от плащане на данъци. Той бе въведен през 2011 г. и загуби давност в края на 2023 г., като ще остане в сила до 2027 г., година след края на президентския мандат на Лула.
Привържениците на Лула от своя страна са разочаровани от по-бавния подход на левия президент към предоставянето на повече ресурси за социални програми и приобщаване.
Такъв е случаят с Даниела Фернандес, която работи в правителствена агенция в Сао Пауло.
"Вярвам, е можем да подобрим икономиката, но се надявам също и, че приходите ще бъдат използвани за бедните, а не, за да станат богатите още по-богати, с високи лихви и строителни дейности, които устройват само някои законодатели", каза тя.
Според Трауман бъдещето на Лула зависи от това как ще действа между тези две антагонистични групи в бразилското общество.
"Да се справи с тази разединена страна със сигурност ще е най-голямото предизвикателство за администрацията на Лула през тази година", заключава той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.