Брекзит накара някои бизнеси да изоставят Великобритания. Митата на Тръмп за ЕС биха могли да ги върнат обратно

Брекзит накара някои бизнеси да изоставят Великобритания. Митата на Тръмп за ЕС биха могли да ги върнат обратно

През 2016 г. вотът на Обединеното кралство за напускане на Европейския съюз накара много фирми да преместят дейността си на европейския континент, носейки със себе си инвестиции и персонал.

Тази година обаче митата от 30% върху вноса на ЕС в САЩ, които ще влязат в сила от 1 август, освен ако не бъде постигната търговска сделка, могат да ги върнат на острова, пише Си Ен Би Си.

„Обединеното кралство може да бъде голям косвен победител“, ако обещаните мита на САЩ върху ЕС станат реалност, според Алекс Алтман, партньор и ръководител на германския отдел в лондонската счетоводна и бизнес консултантска фирма Lubbock Fine.

„Ако тарифната ставка за ЕС в крайна сметка достигне някъде близо до това ниво от 30%, тогава много по-ниските американски мита за Обединеното кралство биха предложили сериозен стимул за компаниите от ЕС да преместят част от производството си във Великобритания или да разширят съществуващите си съоръжения в страната“, отбеляза той в коментари по имейл.

„Великобритания има много свободен производствен капацитет след Брекзит. Голяма разлика между тарифите на Обединеното кралство и ЕС би била голяма възможност за Обединеното кралство да си възвърне част от загубения статус на ключов европейски производствен център“, добави Алтман, който е и вицепрезидент на Британската търговска камара в Германия.

Към настоящия момент Обединеното кралство вече е сключило търговско споразумение със САЩ, което намалява митата върху автомобилите на 10% и му предоставя най-ниското мито върху стоманата.

Търговският пейзаж след Брекзит

Завидната ситуация в търговски план, в която се намира Обединеното кралство сега, идва след няколко години на несигурност и тревога за бизнеса, докато компаниите опитваха да се ориентират в свят след Брекзит, белязан от  повече бюрокрация и бариери пред износа.

Това е постоянен проблем за износителите, като се има предвид, че ЕС остана най-големият търговски партньор на Обединеното кралство след окончателното влизане в сила на Брекзит през 2020 г. Според Европейската комисия, ЕС е представлявал над 50% от външната търговия на Великобритания със стоки през 2024 г.

Редица големи компании, и по-специално фирми за финансови услуги като Goldman Sachs и JPMorgan, се опитаха да избегнат транснационалните регулаторни сложности на пейзажа след Брекзит, като преместиха операции и активи в други финансови центрове в ЕС, като Дъблин, Париж, Амстердам и Франкфурт. Напускането на острова в крайна сметка не беше толкова драматично, колкото първоначално се очакваше.

Поддръжници и критици спорят за предимствата и недостатъците на Брекзит и развода с единния пазар и митническия съюз на ЕС, както и за свободното движение на стоки и хора, което върви ръка за ръка с членството в ЕС. И все пак повечето икономисти са съгласни, че Брекзит е повлиял на износа, работните места и икономическия растеж на Обединеното кралство.

Службата за бюджетна отговорност (OBR) изчислява, че износът и вносът ще бъдат с около 15% по-ниски в дългосрочен план, в сравнение с нивото, което е щяло да се наблюдава, ако Обединеното кралство беше останало в ЕС.

Въпреки че икономистите спорят за въздействието върху по-широката икономика, общоприето е, че брутният вътрешен продукт на Обединеното кралство е с около 5% по-нисък, отколкото би бил, ако Великобритания не беше гласувала за напускане на блока.

Неочаквани печалби от митата?

Докато Обединеното кралство се радва на новооткритата си хармония с американските и европейските си бизнес партньори, мащабът на евентуални неочаквани печалби, които идват в резултат на търговските проблеми на ЕС със САЩ, предстои да се види.

Остава неясно дали планираните от Тръмп 30% мита върху блока действително ще бъдат въведени на 1 август. Хаотичният подход на президента на САЩ означава, че крайната ставка на митата може да се повиши - той преди това заплаши с 50% мита, или пък да се понижи, до базовото ниво от 10%, към което ЕС се стреми.

Не всички са съгласни, че Обединеното кралство може да се възползва от търговските неуспехи, които сполетяват ЕС, независимо от резултата от окончателните преговори между Брюксел и Вашингтон.

„Първо, митата от 30% за ЕС не са даденост“, каза пред Си Ен Би Си миналата седмица Карстен Никъл, управляващ директор на Teneo, като посочи, че всяко потенциално преместване на бизнес инвестициите от Европа обратно към Обединеното кралство след въвеждането на митата е малко вероятно да са се случи бързо.

„Ако говорим за преместване на производствени мощности от Европа към Обединеното кралство, защото Обединеното кралство има сделка със САЩ - времевият хоризонт за това е многогодишен, ако не и десетилетен“, каза той.

Освен това Никъл подчерта, че силата на Обединеното кралство остава във финансовите услуги, а не в производството, което продължава да е по-разпространено в експортно ориентирани страни като Германия и Италия.

„Реалността е, че сравнителното предимство на Обединеното кралство не е във висок клас производство... така че идеята, че ще произвеждате тези неща, които в момента произвеждате, да речем, в Германия и Швейцария, и утре ще ги преместите във Великобритания... не е решение, което бизнес лидер в Европа може да вземе просто така“, коментира Никъл.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ