Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ЕС се насочва към американските самолети, автомобили и бърбън в нови контрамерки срещу митата на Тръмп

Европейският съюз подготвят втори кръг от търговски контрамерки върху вноса на американски стоки на стойност 72 милиарда евро, включително самолети, автомобили и авточасти, според списък, видян от „Политико“.
По-голямата част от този износ, към който са насочени мерките, са промишлени стоки на обща стойност 65,7 милиарда евро. Селскостопански продукти на стойност 6,4 милиарда евро също биха били засегнати, ако страните от ЕС подкрепят новите ответни мита. Списъкът включва и бърбън, въпреки интензивното лобиране от Франция и Ирландия за защита на сектора на напитките от репресиите на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Най-големият елемент в 200-страничния списък са самолети и самолетни части, като митата са насочени към почти 11 милиарда евро американски износ - потенциално нанасяйки тежък удар на производителя на самолети Boeing.
След това идват машините, следвани от автомобили и авточасти; химикали и пластмаси; медицински изделия и оборудване; електрическо оборудване; и промишлени стоки.
Общата сума е по-ниска от по-ранно предложение за налагане на ответни тарифи върху американски стоки на стойност 95 милиарда евро.
Европейската комисия представи новия списък с мерки в понеделник, след като Тръмп драстично повиши търговските залози миналия уикенд, като заплаши да наложи 30% общо тарифно мито върху вноса от ЕС от 1 август, ако не бъде постигнато търговско споразумение.
Комисията също така обяснява на страните от ЕС, че обосновката ѝ за таргетиране на конкретните американски продукти се основава на няколко критерия.
Първо, в документа се посочва, че има „необходимост от ребалансиране/изравняване на условията в светлината на американските тарифи, засягащи износа от ЕС за САЩ“. След това се взема предвид дали има „наличие на алтернативни източници на доставки отвън или отвътре в ЕС“. Накрая, той включва „продукти, при които рискът от преместване е висок“.
Страните-членки на ЕС ще трябва официално да одобрят мерките, за да могат те да влязат в сила. Гласуване все още не е свикано, след като министрите на търговията на блока се срещнаха по-рано в понеделник и подкрепиха стратегията за преговори на Комисията.
Междувременно Европейският съюз се опитва да постигне внимателен баланс между поддържане на разговорите и отговаряне на тарифни заплахи на Тръмп. Блокът отложи влизането в сила на първия кръг от мерки, обхващащи американски стоки на стойност 21 милиарда евро, до 6 август, за да даде време за договаряне на търговско споразумение.
Смятате ли, че българската икономика ще бъде засегната от контрамерките на ЕС спрямо САЩ? Напишете в коментар под статията!
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.