Непредсказуеми играчи объркват сметките на ОПЕК

Непредсказуеми играчи объркват сметките на ОПЕК

Увеличаването на производството на петрол в Иран, Норвегия и редица други страни застрашава усилията на Саудитска Арабия и нейните партньори от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), които се стремят да поддържат високи цени на пазара, пише The Wall Street Journal.

В тези страни, както и в Бразилия, Нигерия и Гвиана, производството на петрол се увеличава от миналата есен, подкрепяйки предлагането на световния пазар, докато някои от най-големите производители намаляват производството.

„Виждаме плюс 100 000 барела на ден тук, плюс 200 000 барела там, котировките изглеждат малко разтегнати “, коментира Мартин Ратс, стоков анализатор в Morgan Stanley. 

Възникналото през март напрежение в банковия сектор на САЩ доведе до изтичане на средства на инвеститорите от рискови активи, което провокира спад в цените на петрола.

В началото на април 9 от 20-те страни от ОПЕК+ обявиха доброволни съкращения на производството от май до края на тази година, в допълнение към ангажиментите за коригиране на производството на петрол, поети на срещата през октомври миналата година (общо намаление от 2 милиона барела на ден от нивото от август 2022 г.).

Допълнителните доброволни корекции на производството от страните от ОПЕК+, включително Саудитска Арабия, Русия, Ирак, Обединените арабски емирства, Кувейт, Казахстан, Алжир, Оман и Габон, ще възлизат общо на около 1,66 милиона барела на ден.

Това решение на страните от ОПЕК + доведе до скок на цените на петрола Brent и WTI с повече от 6% през последната седмица. Брентът обаче, при малко над 85 долара за барел днес, е на нивото от началото на март и с близо 10% по-ниско от година по-рано.

Увеличаването на производството в САЩ и редица други страни, които са по-малки производители на петрол, може да задържи по-нататъшния растеж на петролния пазар, смятат експерти. Непредвидим фактор е ситуацията в Нигерия, където производството се е увеличило значително в последно време, но рискът от прекъсване на производството и доставките поради политическата ситуация остава.

Според данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ) през февруари Саудитска Арабия е намалила производството на петрол в сравнение със септември миналата година с 560 000 барела на ден до 10,5 милиона барела на ден. Страни като Ирак, Обединените арабски емирства и Кувейт също са намалили производството с над 100 000 барела на ден всяка.

В същото време Нигерия увеличи производството на петрол през периода с 350 000 барела на ден до 1,3 милиона барела на ден, покривайки повече от половината от намаленото производство на Саудитска Арабия.

Иран увеличи производството си на петрол с 200 000 барела през септември миналата година, тъй като износът от Венецуела, която се конкурира с Иран за купувачи, желаещи да закупят санкциониран петрол, намаля, коментира анализаторът на Vortexa Армен Азизян.

В Бразилия производството на петрол скочи до рекордно високо ниво през януари след изстрелването на нова плаваща платформа край бреговете на Рио де Жанейро.

Освен това Казахстан е увеличил производството на петрол с повече от 240 000 барела на ден от септември миналата година.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Роберт Фицо заплаши Украйна със спиране на доставките на електроенергия, ако Киев спре транзита на руски газ
На днешната дата, 28 декември. Рождениците днес
България отвъд рамките: Как стандартите отключват истинския потенциал на бизнеса 
Правилото на Зайнфелд и още доказани техники за бързо справяне с досадни задачи
Путин се извини за самолетната катастрофа в Казахстан, без да казва, че Русия е отговорна
Наистина ли закуската е най-важното хранене за деня?
Високите цени на храните помрачават празничния дух в Русия
Залози, обвързани със убийство на изпълнителния директор на UnitedHealthcare Брайън Томпсън, тестват лимити на закона