Цените на петрола тръгнаха нагоре на фона на възможно прекратяване на огъня в Близкия изток

Цените на петрола тръгнаха нагоре на фона на възможно прекратяване на огъня в Близкия изток

Цените на петрола се повишиха в началото на търговията днес  след спад в предишната сесия, тъй като инвеститорите направиха равносметка на потенциалното прекратяване на огъня между Израел и Хизбула, което натежава върху рисковата премия на петрола, предаде Ройтерс.

Фючърсите на суровия петрол Brent се повишиха с 15 цента, или 0,21%, до 73,16 долара за барел в сутрешната търговия, докато фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate бяха 69,09 долара за барел, което е повишение с 15 цента, или 0,22%.

И двата показателя се установиха надолу с 2 долара за барел в понеделник след съобщенията, че Ливан и Израел са се съгласили с условията на сделката за прекратяване на конфликта Израел-Хизбула, което предизвика разпродажба на суровия петрол.

Реакцията на пазара на новините за прекратяване на огъня беше „прекалена“, каза старши пазарен анализатор Приянка Сачдева във Phillip Nova.

Въпреки че новините успокоиха страха от прекъсване на доставките в Близкия изток, конфликтът Израел-"Хамас" „никога всъщност не прекъсваше значително доставките, за да предизвика премии за война“ тази година, каза Сачдева.

„Уязвимостта на цените на петрола към геополитическите заглавия няма фундаментална подкрепа и, съчетана с невъзможността да се поддържат скорошни печалби, отразява отслабването на глобалното търсене на петрол и предполага нестабилен пазар в бъдеще.“

Иран, който подкрепя "Хизбула", е член на ОПЕК с производство от около 3,2 милиона барела на ден, или 3% от световния добив.

Прекратяването на огъня в Ливан би намалило вероятността бъдещата администрация на САЩ да наложи строги санкции върху иранския суров петрол, казаха анализатори на ANZ.

Ако администрацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп се върне към кампания за максимален натиск върху Техеран, иранският износ може да се свие с 1 милион барела на ден, казаха анализатори, затягайки глобалните потоци на суров петрол.

В понеделник Тръмп каза, че ще подпише изпълнителна заповед за налагане на мита от 25% върху всички продукти, идващи в САЩ от Мексико и Канада. Не беше ясно дали това ще включва суров петрол.

По-голямата част от износа на суров петрол от Канада от 4 милиона барела на ден отива за САЩ. Анализаторите казаха, че е малко вероятно Тръмп да наложи мита върху канадския петрол, който не може лесно да бъде заменен, тъй като се различава от класовете, които се произвеждат в САЩ.

„Противно на днешната разпродажба на рискови активи, мисля, че съобщенията за тарифите всъщност са положителни за риска, защото са по-ниски от консенсусните очаквания“, каза пазарният анализатор Тони Сикамор от IG.

Предложените от Тръмп допълнителни мита от 10% върху китайския внос са „много под“ нивото от 60%, за което той заплаши преди изборите, каза Сикамор.

Засега пазарите наблюдават плана на Тръмп за увеличаване на производството на петрол в САЩ, което е близо до рекордни нива през 2022 до 2024 г. и е погълнало прекъсването на доставките от геополитически кризи и санкции, каза Сачдева от Phillip Nova.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ