Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Държавата отпуска над 212 млн. лв. за развитие на индустриални зони и паркове
Министерството на иновациите и растежа ще подкрепи с 212,5 млн. лв. развитието на индустриалните зони и паркове в България по Плана за възстановяване и устойчивост. Минималният размер на безвъзмездната помощ за проект е 3 млн. лв., а максималният – 40 млн. лв. Това съобщи министърът на иновациите и растежа Александър Пулев.
Това е четвъртата мярка по Плана за възстановяване и устойчивост, която МИР ще отвори. По „Програмата за публична подкрепа за развитието на индустриални райони, паркове и подобни територии и за привличане на инвестиции“ („AttractInvestBG“) ще могат да кандидатстват всички оператори на индустриални зони и паркове в страната – държавни, общински, съвместни и частни, новосъздадени или в напреднал етап на развитие. Кандидатите могат да участват индивидуално – за вътрешната инфраструктура, или в партньорство с общини, Агенция пътна инфраструктура, Национална компания „Железопътна инфраструктура“ или ВиК оператори – за довеждащата инфраструктура, в зависимост от нейните елементи, обясниха от МИР.
Безвъзмездни средства ще се отпускат и за изграждане, реконструкция и рехабилитация на довеждажща инфраструктура до границите на индустриалния парк или зона. Това са пътни и железопътни връзки, преносни проводи и съоръженията към тях (водопровод и канализация, електропроводи, физическа инфраструктура предназначена за разполагане на електронни съобщителни мрежи и др.).
Ще може да се кандидатства и за изграждане, реконструкция и рехабилитация на вътрешна техническа инфраструктура в границите на индустриалния парк или зона – улици, алеи, паркинги, площади, железопътни линии, преносни проводи и съоръжения и др.
Освен това операторите ще могат да изграждат и научно-изследователска инфраструктура – изграждане, реконструкция и преустройство на сгради и помещения за осъществяване на научно-изследователска и развойна дейност, иновации и технологичен трансфер, лаборатории за изпитвания и тестове, свързани с дейността на предприятията на територията на индустриалната зона или парк. Мярката дава възможност и за изграждане на зарядни станции на слънчеви батерии за електромобили.
„Целта на инвестициите по мярката е да се стимулира икономическият растеж, да се създадат нови работни места и да се увеличи експортният капацитет на страната, като се създадат благоприятни условия за инвеститорите в индустриалните зони и паркове чрез изграждане на довеждаща и вътрешна инфраструктура“, коментира министър Пулев, цитиран от пресцентъра на МИР.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 23 до 29 март
Хороскоп |Времето: Облачно с превалявания от дъжд
България |Ford ускорява глобалната си кампания на фона на завръщането си във Формула 1
Маркетинг |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 23 март. Имен ден празнува Лидия
На днешната дата |На днешната дата, 23 март. Имен ден празнува Лидия
На днешната дата |Папа Лъв: Войната в Близкия изток е „скандал за човечеството“
Свят |Броят на физическите магазини в Германия се очаква да падне под 300 000: онлайн търговията променя пазара
Бизнес |Хиляди луксозни автомобили са блокирани на кенийския остров Ламу заради войната в Близкия изток
Автомобили |Времето: Облачно с превалявания от дъжд
България |Иран: Ормузкият проток остава отворен за всички, освен за враговете на Иран
Свят |Ford ускорява глобалната си кампания на фона на завръщането си във Формула 1
Маркетинг |5-минутно правило срещу отлагане
Техники за успех |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.