Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Джером Пауъл предупреди, че поддържането на високи лихви твърде дълго може да застраши икономическия растеж
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл изрази загриженост, че задържането на твърде високи лихвени проценти за прекалено време дълго може да застраши икономическия растеж, предаде Си Ен Би Си.
По време на изслушването си пред Банковата комисия към Сената лидерът на централната банка каза, че икономиката остава силна, като същото важи и за пазара на труда, въпреки известно охлаждане напоследък. Пауъл цитира и известно забавяне на инфлацията към целта от 2%“
„В същото време, в светлината на напредъка, постигнат както в понижаването на инфлацията, така и в охлаждането на пазара на труда през последните две години, завишената инфлация не е единственият риск, пред който сме изправени“, каза той. „Намаляването на рестрикциите на паричната политика твърде късно или твърде малко може да отслаби неоправдано икономическата активност и заетостта“, добави Пауъл.
Коментарът съвпада с наближаващата една година от последния път, когато Федералният комитет по операциите на открития пазар (FOMC) повиши лихвениte проценти.
Основната лихва на Фед в момента е диапазона от 5,25%-5,50%, което е най-високото ниво от около 23 години и представлява продукт от 11 последователни увеличения, след като инфлацията достигна най-високото си ниво от началото на 80-те години на миналия век.
Пазарите очакват Федералният резерв да започне да намалява лихвите през септември и вероятно да последва намаление с още 25 базисни пункта до края на годината. На юнската си среща членовете на FOMC обаче говориха за само едно намаление за годината.
„Укрепване на нашата увереност“
През последните дни Пауъл и колегите му отбеляза, че данните за инфлацията са донякъде обнадеждаващи след изненадващ скок в началото на годината. Инфлацията, оценена чрез ценовия индекс на разходите за лично потребление (PCE) – предпочитаният от Фед показател, бе на ниво от 2,6% през май, след като достигна връх над 7% през юни 2022 г.
„След липса на напредък към нашата цел за инфлация от 2 процента в началото на тази година, последните месечни данни показаха скромен по-нататъшен напредък“, каза Пауъл. „Повече добри данни биха засилили увереността ни, че инфлацията се движи устойчиво към 2 процента.“
Няколко членове на Демократическата партия в Банковата комисия към Сената призоваха Пауъл скоро да намали ставките.
„Притеснявам се, че ако Фед чака твърде дълго, за да намали лихвите, Фед може да отмени напредъка, който постигнахме в създаването на добре платени работни места“, каза сенатор Шерод Браун, който е председател на Комисията. „Ако безработицата се повиши, трябва да действате незабавно, за да защитите работните места на американците. Работниците имат твърде много за губене, ако Фед превиши своята цел за инфлация и предизвика напълно ненужна рецесия“, добави той.
Пауъл обаче подчерта, че Фед не е политически обвързан и не се намесва в вземането на политически страни извън собствените си роли. В своите бележки той подчерта важността на „оперативната независимост, която е необходима“, за да може Фед да върши работата си.
Другите му забележки се фокусираха директно върху позицията на политиката по отношение на по-широката икономика. Последните данни показаха, че нивото на безработица се покачва все по-високо и че растежът на брутния вътрешен продукт наамалява.
Но Пауъл каза, че данните показват, че „икономиката на САЩ продължава да се разраства със стабилни темпов“ въпреки забавянето на БВП.
„Частното вътрешно търсене обаче остава стабилно, с по-бавни, но все още стабилни увеличения на потребителските разходи“, каза той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.