Водещите американски банки увеличават дивидентите си след успешните стрес тестове на Фед

Водещите американски банки увеличават дивидентите си след успешните стрес тестове на Фед

Американските банкови гиганти Bank of America, Citigroup, Morgan Stanley и JPMorgan Chase заявиха пред акционерите , че планират да увеличат изплащането на дивиденти и се заканиха с бъдещи обратни изкупувания на акции за милиарди долари, след като преминаха годишните "стрес тестове" на Федералния резерв(Фед), съобщава в  Financial Times.

Федeралният резерв потвърди, че всички 31 тествани банки, които варират от най-големите кредитори като JPMorgan и BofA до средни по размер банки като Citizens и PNC, както и американските дъщерни дружества на чуждестранни фирми като UBS и Deutsche Bank, са преминали успешно стрес теста. 

Тестът оценява способността на най-големите американски банки да оцелеят при сериозен икономически спад и се използва за определяне на актуализирани минимални капиталови изисквания, които са предназначени за покриване на потенциални загуби. 

Много от банките заявиха, че резултатите от стрес тестовете им потвърждават това, което са очаквали да чуят от Фед, и че благодарение на това ще могат да върнат на акционерите част от излишния капитал, който са държали.  

Citi надмина очакванията в тазгодишния стрес тест. Банката беше единствената сред своите колеги - BofA, Goldman, JPMorgan, Morgan Stanley и Wells Fargo - която показа по-малки загуби в тазгодишния стрес тест в сравнение с миналата година.

Citi беше и единствената от големите банки, при която изискването за капиталово съотношение за следващата година се сви до 12,1% от 12,3% преди година.

Въпреки това Citi увеличи изплащането на тримесечния си дивидент само с 6% до 0,56 долара на акция, което вероятно отразява продължаващите предизвикателства пред банката, която е в процес на многогодишно преструктуриране. 

JPMorgan заяви, че планира да увеличи дивидента си за третото тримесечие с почти 9% до 1,25 долара  на акция, като същевременно бордът на директорите одобри нова програма за обратно изкупуване на акции на стойност 30 млрд. долара. Това се случи, въпреки че изискването за капиталова адекватност на JPMorgan, най-голямата американска банка, се увеличи от 11,9% на 12,3%.  

Според изпълнителния  директор Дейвид Соломон "изглежда не отразява стратегическата еволюция на нашия бизнес и непрекъснатия напредък, който сме постигнали, за да намалим интензивността на загубите от стрес". Въпреки това Goldman увеличи дивидента си с 9 %. 

"Ще се ангажираме с нашия регулаторен орган, за да разберем по-добре неговите решения", каза Соломон. 

Morgan Stanley повиши дивидента си с почти 9% и разреши програма за обратно изкупуване на стойност 20 млрд. долара. 

Wells Fargo обяви, че увеличава дивидента си с 14% до 40 цента на акция за третото тримесечие. Банката заяви, че разполага с "капацитет за обратно изкупуване на обикновени акции" през следващата година, но не даде повече подробности.

BofA повиши дивидента си с 8% до 26 цента на акция за третото тримесечие.
 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Патриарх Даниил: На Бъдни вечер виждаме бъдещето, което Бог е предвидял за нас - да бъде с нас, сега и во веки
Няколко държави са предложили на Русия домакинство за преговори Путин - Тръмп
Научете мозъка си на по-добри навици
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.