ЕБВР: Намалените доставки на газ и инфлацията ще забавят растежа

ЕБВР: Намалените доставки на газ и инфлацията ще забавят растежа

ЕБВР: Намалените доставки на газ и инфлацията ще забавят растежа

Намалените доставки на газ от Русия и растящата инфлация в световен мащаб ще забавят допълнително икономическия растеж през следващата година в регионите – от Централна Европа до Централна Азия, където Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) оперира. Това сочи анализ, публикуван днес. В него е отбелязано, че „прогнозите, съдържащи се в последния доклад на ЕБВР за регионалните икономически перспективи, са подложени на голям риск от спад, ако войната на Русия срещу Украйна ескалира или обемът на нейния износ на газ намалее още повече”.

Съвкупният БВП в регионите, в които банката действа, ще бъде 3% през 2023 г. Анализаторите ревизираха с 1,7 на сто прогнозата си, дадена през май.

В същото време възходящата ревизия на прогнозирания растеж за тази година вероятно ще доведе до по-леко забавяне в реално изражение, като продукцията през следващата година е само с 0,5% по-ниска от очакваната по-рано това лято, е отбелязано в доклада.

Производството в регионите на ЕБВР сега се очаква да нарасне с 2,3% през 2022 г., след като европейските потребители започнаха активно да харчат през първата половина на годината след пандемията. Това временно повиши потреблението, въпреки спада на реалните заплати, и доведе до рязко разширяване на дефицитите по текущата сметка в Централна Европа.

 „Това са много тревожни времена за регионите на ЕБВР и много напреднали икономики. Докато вървим към зимата, икономическата цена на войната на Русия срещу Украйна става все по-ясна с всеки изминал ден. Инфлацията може да не е достигнала своя връх в регионите на ЕБВР, тъй като в много страни увеличението на производствените разходи и високите цени на природния газ все още не са напълно отразени в потребителските цени“, подчерта Беата Яворчик, главен икономист на банката.

Новият доклад за регионалните икономически перспективи, озаглавен „Студена зима?”, очертава една неприятна картина на въздействието на войната върху енергийните пазари, инфлацията и икономиките на регионите на ЕБВР.

От края на февруари цените на газа в Европа са средно около 2,5 пъти по-високи от нивото си от 2021 г. За много страни те водят до увеличени сметките за внос на газ, еквивалентни на 4-5% от БВП, тъй като икономиките са силно зависими от газа в своя енергиен микс, отбелязват анализатори.

Средната инфлация в 27-те страни, в които ЕБВР изпълнява проекти, достигна 16,5% през юли – пик, който последно бе отчетен през 1998 г. Енергията и храната представляват по-висок дял от потреблението на по-бедните домакинства, които изпитват още по-високи ефективни нива на инфлация. Ръстът на реалните заплати стана средно отрицателен с по-големи спадове на реалните доходи в Югоизточна Европа.

Все още обаче има големи различия във въздействието на войната върху различните региони и държави.

Прогнозата на ЕБВР за Югоизточна Европа е ръст от 5% през 2022 г., като за България банката предвижда 3 на сто увеличение на БВП.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ