Прогнозата на ЕБВР: Икономиката на Украйна ще се свие с близо една трета

Прогнозата на ЕБВР: Икономиката на Украйна ще се свие с близо една трета

Войната в Украйна ще доведе до свиване на икономиката на страната с близо една трета през 2022 г., според последната прогноза на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Финансовата институция прогнозира, че БВП ще се свие с 30% тази година в доклад за регионалните икономически перспективи, публикуван днес

ЕБВР понижи прогнозата си за икономическо възстановяване през следващата година до 8% от стабилните 25 процента, предвидени през май, когато се очакваше, че възстановяването вече ще е в ход.

Намалената прогноза е знак за това колко несигурни са икономическите перспективи пред страната. От банката припомнят, че икономиката ѝ нарасна с 3,4% след пандемията до началото на руската  инвазия.

„Въпреки че бойните операции през последните месеци станаха по-концентрирани, покривайки територия, която генерира само около 20% от БВП, опустошението на човешкия капитал, инфраструктурата и производствения капацитет е огромно. Приблизително 15% от предвоенното население е напуснало страната към средата на август, докато други 15 на сто са били вътрешно разселени”, отбелязват авторите на доклада. В него те подчертават, че стопанската дейност е нарушена, дори в региони без бойни действия, поради затруднения в доставките, логистични предизвикателства, финансови затруднения и липса на работна ръка.

Руската блокада на пристанищата, възпрепятстването на износа на селскостопански продукти и щетите, нанесени върху производството на стомана в източната част на страната сложи край на основния експортен потенциал на страната, който генерираше почти половината от всички предвоенни приходи от износ, са изводите на анализаторите.

БВП се срина с 15,1% на годишна база през първото тримесечие на 2022 г. и с 37,2% през второто тримесечие, когато се проведоха най-тежките и широко разпространени боеве. Инфлацията се повиши до 23,8% през август 2022 г. поради прекъсвания на доставките и растящия фискален дефицит.

Първоначалната голяма зависимост на страната от парично финансиране на фискалния дефицит на фона на значителен недостиг на външно финансиране изчерпа чуждестранните резерви с 20% към юли 2022 г., въпреки въведените капиталови проверки. Това принуди Централната банка да увеличи основния лихвен процент от 10% на 25% през юни и да предприеме еднократна девалвация на валутата с 20% през юли.

Оттогава ситуацията се подобрява, отчасти поради по-големия приток на външно финансиране през август и септември. В резултат валутните резерви възстановиха половината от загубите си до края на август, изтъкват авторите на доклада. Според тях възобновяване на износа на зърно от някои пристанища и очакването за достатъчно външно финансиране са положителни фактори за икономическата активност през останалата част от 2022 г.

Рисковете за прогнозите обаче са изключително високи в зависимост от продължителността и интензивността на войната. Стремителната инфлация и намаляващите доставки на газ, подхранвани от руската инвазия в Украйна, ще засегнат растежа в бившия съветски блок през следващата година, обобщават от ЕБВР.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ