ЕС ще наложи мита на Boeing и американските автомобили, ако търговските преговори се провалят

ЕС ще наложи мита на Boeing и американските автомобили, ако търговските преговори се провалят

Европейският съюз ще предложи тарифи за самолети на Boeing Co. и автомобили, произведени в САЩ, ако разговорите с администрацията на президента Доналд Тръмп не успеят да деескалират назряващ търговски конфликт, твърдят запознати източници, цитирани от Блумбърг.

Американските промишлени стоки са изправени пред най-големите репресии, докато хранителните и селскостопанските продукти също ще бъдат сред водещите категории в нов списък с мита, който комисията ще публикува в четвъртък, според източници, пожелали анонимност. Около 100 милиарда евро (114 милиарда долара) американски износ ще бъдат засегнати от допълнителни тарифи, съобщи Блумбърг във вторник.

Допълнителна ставка върху продажбите на Boeing би помогнала за изравняване на условията, които служители на ЕС смятат за несправедливи спрямо базираната в Тулуза, Франция, компания Airbus SE, чийто внос в САЩ сега е обект на тарифи, според един т източниците.

Търговската война на САЩ с Китай вече оказва натиск върху Boeing, като Пекин казва на авиокомпаниите да се въздържат от доставка на техните самолети.

Европейската комисия се среща с американски представители, откакто Тръмп обяви 20% универсална тарифа – намалена по-късно до 10% до юли, върху почти целия внос от ЕС. Той също така наложи 25% мита върху автомобили и метали.

Преговорите между ЕС и САЩ постигнаха оскъден напредък и се очаква по-голямата част от американските тарифи да останат в сила. ЕС заяви във вторник, че текущите търговски разследвания на Тръмп ще увеличат количеството стоки от блока, обложени с тарифи, до 549 милиарда евро.

Според данни на Министерството на търговията САЩ са внесли нови превозни средства от ЕС на стойност над 52,3 милиарда долара миналата година.

Аерокосмическите продукти и части са основен компонент от износа на САЩ за ЕС, като общата им стойност е 35,3 милиарда долара през 2023 г., според данни на комисията. Клиентите на Boeing включват някои от големите авиокомпании в региона, като Air France-KLM и Deutsche Lufthansa AG.

Редица превозвачи от двете страни на Атлантика заявиха, че няма да приемат доставка на самолети, които вървят ръка за ръка с допълнителни митнически такси.

Ryanair Holdings Plc, най-големият клиент на Boeing в Европа, би обмислил анулирането на поръчката си за 33 милиарда долара и преминаването към друг производител на самолети, ако митата повишат цената, заяви Майкъл О'Лиъри, главен изпълнителен директор на ирландския превозвач, в писмо до американски законодател миналата седмица. Говорителка на Ryanair отказа да коментира предложението на ЕС за мита.

В продължение на десетилетия търговските самолети и части до голяма степен бяха обет на безмитна търговия съгласно договор на Световната търговска организация от 1979 г. Въпреки това, търговското напрежение периодично нарушава спокойствието: дълъг спор между Boeing и Airbus доведе до взаимни тарифи между ЕС и САЩ по време на първия мандат на Тръмп, които бяха отменени през 2021 г.

Главният изпълнителен директор на Airbus Гийом Фори по-рано тази седмица се застъпи за това ЕС да наложи тарифи на Boeing, ако преговорите не успеят да премахнат митата, вредящи на аерокосмическата индустрия.

„Европа е в преговори и ако тези преговори не доведат до положителен резултат, предполагам, че – и това е, на което се надяваме, ще бъдат наложени реципрочни тарифи върху самолетите“, каза той пред репортери на събитие в Париж.

Очаква се комисията да сподели документ със САЩ тази седмица, за да се опита да даде тласък на преговорите, съобщи Блумбърг по-рано. Очаква се предложенията от ЕС да включват намаляване на търговските и нетарифните бариери и стимулиране на инвестициите в САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Първият американски папа: Кардинал Робърт Превост заема Светия престол с името Лъв XIV
Индия и Пакистан са провели най-голямата въздушна битка в историята на съвременната авиация
Великобритания може стане първата страна, подписала търговско споразумение със САЩ след митата на Тръмп
Държавата ще продава имоти, за да строи училища и детски градини
Бил Гейтс обяви план да дари „почти цялото“ си състояние и да закрие фондацията си
Полша се отказа да иска репарации от Германия за щети от Втората световна война
Нови 60 000 документа разкриват изненадващи факти за убийството на брата на президента Кенеди
Ефективният лидер не винаги е амбициозен