Европейските бизнес лидери очакват влошаване на отношенията между ЕС и Китай

Европейските бизнес лидери очакват влошаване на отношенията между ЕС и Китай

Мнозинството от главните изпълнителни директори на големи компании в Европа смятат, че отношенията с Китай ще се влошат през следващите три години. Най-сериозните търкания, според тях, са свързани със стратегията на ЕС за намаляване на риска и все по-близките отношения на Пекин с Москва, съобщи Ройтерс.

Европейска кръгла маса на индустриалците (ERT), влиятелна група в Европейския съюз, формирана от ръководителите и представителите на най-големите промишлени и инфраструктурни компании в Европа, която включва изпълнителни директори и председатели на големи европейски компании като ASML и Unilever, установи, че 54 на сто от анкетираните вярват, че отношенията между ЕС и Китай ще се влошат, като само 7 на сто виждат подобрение.

Европейският съюз е най-големият пазар за износ на стоки в Китай, докато азиатската страна е третият по големина пазар за стоки, произведени в ЕС. 

Базираните в Китай изпълнителни директори на западни мултинационални компании са по-оптимистични от колегите си в Европа, като броят на очакващите да няма промяна надвишава тези, които виждат влошаване на отношенията, се посочва в проучването на ERT.

И двете групи обаче виждат намаляването на риска - стратегията на ЕС за намаляване на зависимостта си от Китай, особено за критични минерали и технологии, като най-важната точка на търкания.

Главните изпълнителни директори, особено базираните в Китай, също видяха "новата ера" на партньорство между Пекин и Москва като ключов риск. В същото време те оцениха като най-важна стратегията на ЕС за намаляване на зависимостта от Китай особено в сфери като критични минерали и технологии.

Отношенията на Китай със Съединените щати и китайският индустриален свръхкапацитет се разглеждат като други ключови области на бъдещи противоречия за връзките между ЕС и Китай.

Проучването също така установи, че сега бизнес нагласите на европейските изпълнителни директори и председатели на компании се намират в най-високите нива от края на 2021 г. Въпреки това, повишеният оптимизъм е свързан главно с перспективите извън Европа, а не на стария континент. Главните изпълнителни директори вярват, че новото ръководство на ЕС, което ще бъде избрано след изборите за Европейски парламент на 6-9 юни, ще има най-голямо положително въздействие върху икономическите перспективи на Европа чрез опростяване на регулациите и изграждането на единния пазар на общността.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ