Разликата в заетостта между мъжете и жените в ЕС остава висока

Разликата в заетостта между мъжете и жените в ЕС остава висока

Разликата в заетостта между мъжете и жените в ЕС остава висока

Разликата в заетостта между мъжете и жените в Европейския съюз (ЕС) се запазва висока, през 2022 г. тя е била 10,7 процентни пункта (пр.п.), което е с 0,2 пр.п. по-малко, отколкото година по-рано, показват нови данни на Евростат.

Разликата в заетостта между половете се определя като разлика между равнищата на заетост на мъжете и жените на възраст 20-64 години.

Сред регионите на ЕС има само два, в които е регистриран по-висок процент на заетост сред жените. Това  са столичният регион на Литва и Южна Финландия. В региона на Северна и Източна Финландия няма разлика в равнището на заетост между мъжете и жените. Във всички останали региони разликата между половете се запазва, като равнището на заетост при мъжете е по-високо.

През 2019 г. ЕС си постави за цел да намали наполовина разликата между половете до 2030 г. Един от всеки пет региона на ЕС вече е постигнал поставената цел - 5,8 процентни пункта. Те са концентрирани във Франция (14 региона), Германия (7 региона), Финландия (всички 5 региона), Швеция и Португалия (и двете страни с по 4 региона), Литва (и двата региона), както и Латвия и Естония (държави с по 1 регион), посочват от Евростат. 

 20 пък са  регионите в общността , в които разликата в заетостта между половете е поне 20 процентни пункта. Половината от тях са в Гърция, а останалите са концентрирани в Италия (7 региона) и Румъния (3 региона). Най-големите разлики в заетостта между половете са регистрирани в региона на Централна Гърция (Стереа Елада, 31,4 пр.п.) и в южния италиански регион Пулия (30,7 пр.п.).

Различни причини водят до различия в заетостта между половете, като например неплатените задължения на жените за полагане на грижи, дискриминацията при наемане на работа и недостига на жени на ръководни позиции. Освен това фактори като неподходящи грижи за децата, данъчни пречки и професионална сегрегация допринасят за трайните различия в заетостта между половете, отбелязват от европейската статистическа служба.


 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ