Фарма бизнесът у нас генерира близо 7 млрд. лв. приходи през 2020 г.

Фарма бизнесът у нас генерира близо 7 млрд. лв. приходи през 2020 г.

Българският фармацевтичен сектор е един от малкото, които бележат ръст през турбулентната 2020 г.  Това показва анализът на индустрията, изготвен от бизнес и новинарска агенция SeeNews. Докладът включва задълбочен финансов анализ, обхващащ тригодишния период 2018-2020 г., преглед на регулаторната рамка на национално и европейско ниво, както и специален материал за някои от иновативните проекти на български компании в областта. 

Анализът обхваща 3660 местни компании, разделени в четири сегмента: производство на фармацевтични продукти; търговия на едро с фармацевтични продукти; търговия на дребно в аптеки; научноизследователска и развойна дейност (R&D) на фармацевтични продукти.

Докато много други индустрии регистрираха спад в приходите си през несигурната 2020 г., фармацевтичният сектор ускори своя растеж до 6.85 млрд. лв. Това е годишен ръст от 12.2% бележи годишен ръст от 5.4% в  приходите си, в сравнение с 0.4% през 2019 г.  

Това е и един от секторите, който успява да запази високи нива на заетост през първата година на пандемията и дори да открие нови работни места. През 2020 г., общо 31 992 души са били заети на пълен работен ден, като това число представлява ръст от 1.2% в сравнение с предходната година. Агенция SeeNews прогнозира откриване на близо 2000 нови работни места в сектора до 2023 г. 

Секторът е доминиран от компании, занимаващи се с търговия на едро на фармацевтични продукти – този сегмент формира близо 67% от общите приходи на сектора през 2020 г. Това е и най-бързо растящият сегмент с годишно увеличение на приходите от 13.7%.   

Анализът показва и че България има своето място на картата на научноизследователска дейност – сегментът научноизследователска и развойна дейност на фармацевтични продукти е трети по големина в индустрията с 63 компании, а някои от тях са партньори на международни корпорации с дългогодишен опит в областта. 

Пълния анализ можете да намерите с новия брой на сп. Мениджър или тук.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ